Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
17/06/2017 - 07:30

Drążą tunel pod "zakopianką" pełną parą. O tunelu pod Justem na razie cicho

Na całego idzie drążenie dwukomorowego tunelu pod górą Mały Luboń, na odcinku S7 Lubień – Rabka Zdrój. Budowlańcy przekopali się już pod "starą" Zakopianką, którą teraz jadą kierowcy w kierunku Podhala i Zakopanego.

Prace przy drążeniu tunelu, który ma być lekarstwem na korki na „zakopiance” postępują zgodnie z harmonogramem.

- Oprócz samego drążenia i zabezpieczenia tymczasowego wykonywane są zbrojenia i betonowanie obudowy stałej w dwóch nitkach portalu północnego - relacjonuje postęp prac Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. - Od strony portalu południowego trwa budowa muru oporowego. Skarpa drogowa nitki lewej wzmocniona specjalnymi kotwami wzmacniającymi została tu wykonana w stu procentach.

W przypadku nitki prawej portalu północnego budowlańcy wydrążyli już i wykonali obudowę tymczasową. Została położona izolacja na ścianach tunelu. Teraz trwają roboty zbrojeniowe i betoniarskie obudowy stałej. Udało się też przygotować zbrojenie pod szalunek stropowy na długości 24 m.

- Równolegle prowadzone są prace przy lewej nitce tunelu. Udało się już wydrążyć 55 m i wykonać na tym odcinku obudowę tymczasową. Trwają prace przy zbrojeniach obudowy stałej dolnej części tunelu. Drążenie pierwszej nitki tunelu od strony południowej, zgodnie z planami ma się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia tego roku.- dodaje Iwona Mikrut.

Budujący dwie nitki tunelu fachowcy spotkają w pół drogi za dwa lata. Kierowcy pojadą nowym odcinkiem dopiero za pięć lat.

Drogowcy budują też nowy odcinek zakopianki miedzy Lubniem i Rabka Zdrój. Będzie to licząca 17 kilometrów droga klasy ekspresowej. W obu kierunkach kierowcy będą mogli korzystać z dwóch pasów. Oprócz tunelu podziemnego, powstaje tam największy wiadukt w Małopolsce oraz dziesiątki węzłów i tzw. "obiektów mostowych". Inwestycja jest podzielona na 3 odcinki. Pierwszy odcinek połączy Lubień z Naprawą i ma być gotowy już w 2018 roku. Drążenie tunelu ma się zakończyć pod koniec 2019 roku. 

Przeczytaj też Sądeczanie chcą sądeczanki

A co z tunelem pod Justem? Na zakopiance się udało. Czy uda się na „sądeczance? Jedna z koncepcji przebudowy trasy Nowy Sącz -Brzesko. która zakłada budowę podziemnej jezdni, na razie jest niewiadomą. Jak na razie gotowe jest studium korytarzowego, czyli warianty przebiegu drogi. 

Przeczytaj też Wydrążą tunel pod Justem? Drogowcy nie mówią "nie"

Przypomnijmy, że w sumie jest ich pięć. Dwa zostały wytyczone nowym śladem, inna koncepcja to 25 procent trasy po istniejącym śladzie i 75 procent po nowym śladzie. Jest tez kompilacja obydwu tych wersji i wreszcie tunel pod Justem. Propozycje przebiegu trasy zostały już przedstawione mieszkańcom i samorządom. Analiza wariantów potrwa ponad rok.

(ami) fot.A.M

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu