Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
27/09/2022 - 11:25

Domowe przetwory wracają do łask. Czy to bieda czy powrót do tradycji

Drastycznie rosnące ceny żywności, coraz wyższe rachunki za prąd, gaz, inflacja, która zjada nasze zarobki, to wszystko powoduje, że trzeba zaciskać pasa. Czy przejawem oszczędzania jest także powrót do tradycji robienia domowych przetworów na zimę? W tym roku zamierza to zrobić aż dwie trzecie Polaków.

Niemal dwie trzecie Polaków zamierza zrobić przetwory na zimę

Drożyzna bije ze sklepowych półek, inflacja i coraz wyższe  rachunki  rujnują domowy budżety… nie ma wyjścia, trzeba zaciskać pasa. Czy to właśnie z tego powodu  Polacy rzucili się do robienia na zimę tradycyjnych przetworów?

O naszym rosnącym zapale do weków świadczą wyniki cyklicznego badania Barometr Providenta.  Wynika z nich, że w tym roku aż 64,5 proc. uczestników sondażu zapełnia spiżarnie zamkniętymi w słoiku smakami lata. To o 4,5 proc, więcej niż w roku poprzednim.

czytaj też Drożyzna nas dobija. Ceny w sklepach ciągle idą w górę. To nie koniec złych informacji 

Co króluje w domowych spiżarniach

Wśród naszych faworytów, obok kiszonych ogórków, ponownie znalazły się dżemy i konfitury owocowe, a także syropy oraz grzybki marynowane. Młodzi chętniej wybierają słodkie smaki, starsi zdecydowanie gustują w kiszonkach. Największa różnica w upodobaniach smakowych między kobietami a mężczyznami widoczna jest natomiast w przypadku dżemów i konfitur owocowych – lubi je 73,3 proc. kobiet wobec 59,7 proc. mężczyzn.

- Polacy to prawdziwi koneserzy przetworów – zaledwie niecałe 4 proc. badanych przyznaje, że nie przepada za przysmakami w słoikach. Tegoroczny Barometr pokazał, że domowe smaki wciąż triumfują nad sklepowymi. Na tradycyjne przetwory stawiają wszystkie grupy wiekowe, jednak najbardziej doceniają je respondenci najstarszej grupy wiekowej 55+. Niekwestionowanym królem przetworów, jak co roku, pozostaje ogórek kiszony – to ulubieniec aż 77,1 proc. badanych, co zapewnia mu zaszczytne pierwsze miejsce na podium –mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska. – Upodobania smakowe pokrywają się z tym, co przyrządzamy najczęściej – ogórki kiszone to wybór aż 80,2 proc. ankietowanych.

Następne miejsca wśród najczęściej przygotowywanych specjałów zajmują kolejno: dżemy i konfitury owocowe (68,4 proc.), soki i syropy owocowe (46,8 proc.), marynowane grzybki (40,4 proc.), marynowane warzywa (35,3 proc.) oraz nalewki (32,8 proc.).

czytaj też Sprowadzili do Nowego Sącza węgiel z końca świata. Sprzedaje się na pniu

W zgodzie z tradycją

Jak wynika z badania Barometr Providenta, dla 17 proc. Polaków przywiązanie do przetworów wynika z potrzeby kontynowania rodzinnej tradycji. Robią to jednak z przyjemnością – co dziesiąty ankietowany przygotowywanie przetworów traktuje jako sposób na odpoczynek i odskocznię od codzienności. Nic więc dziwnego, że aż 48,3 proc. respondentów deklaruje, że przetwory na zimę w ich domach przygotowuje co roku. To niemal identyczny odsetek jak w ubiegłorocznej edycji Barometru. Co trzeci badany nie jest jednak aż tak systematyczny,  a o przyrządzenie przetworów lubi zadbać o to raz na jakiś czas. Tego roku domowe przysmaki przygotować zamierza aż 64,5 proc. respondentów.

Najwięcej przetworów robi się we wsiach i małych miastach  

Przygotowywanie przetworów szczególną popularnością cieszy się wśród mieszkańców wsi (deklaruje tak aż 74,6 proc. zamieszkujących w nich respondentów) oraz małych miast (64 proc.). Ponadto, 62,2 proc. ankietowanych mieszkańców wsi robi przetwory tradycyjnie co roku lub niemal co roku – dla porównania zaledwie co trzeci mieszkaniec największych miast przygotowuje przetwory z taką częstotliwością. Najchętniej przetwory przyrządzają gospodarstwa domowe z województw: lubelskiego (68,9 proc.), warmińsko-mazurskiego (68,3 proc.) oraz podlaskiego (62,3 proc.).

- W ramach naszego Barometru z każdym rokiem coraz niecierpliwiej wyczekujemy odpowiedzi Polaków dotyczących przetworów – zauważyliśmy, że odzwierciedlają one sentymentalne podejście Polaków do jedzenia, a także ich naturalną skłonność do oszczędzania i wykorzystywania tych „darów lata” tak, aby niczego nie zmarnować. Co piąty badany wskazywał oszczędność jako główny powód przygotowywania przetworów, jeszcze ważniejsza jest ekologia – wskazało ją 23,5 proc. badanych – mówi Karolina Łuczak. Aż 38 proc. gospodarstw przygotuje zapasy tak by starczyły na całą zimę. Ta odpowiedź jest najpopularniejsza wśród respondentów. Co dziesiąty badany poza zapełnieniem swojej spiżarni troszczy się, aby nadwyżką obdarować rodzinę i najbliższych znajomych –  dodaje. 

Natomiast co trzeci badany świadomie przygotowuje w tym roku ilość, która nie starczy na całą zimę, a resztę dokupi w sklepie. 22,7 proc. gospodarstw stworzy ilość przysmaków jedynie do bieżącej konsumpcji. Wśród respondentów, którzy w ogóle nie zdecydowali się na własnoręczne przygotowanie przetworów, co czwarty jako powód tej decyzji wskazuje brak czasu, a co piąty brak miejsca na przechowywanie oraz brak umiejętności. Dodatkowo, aż 15,2 proc. dostaje przetwory od innej osoby, co potwierdza, że Polacy chętnie dzielą się nadprodukcją z bliskimi. Ciekawostką jest, że bałagan w kuchni zniechęca prawie co dziesiątego badanego.

 czytaj też Dom, zarobki, dolarowe konto. Tak się powodzi marszałkowi Małopolski Witoldowi Kozłowskiemu

Powrót do natury

Polacy uwielbiają przetwory zwłaszcza za ich naturalny, domowy charakter – co piąty badany wskazuje możliwość przygotowania przetworów ze sprawdzonych, zdrowych surowców jako ich największą zaletę Aż 59 proc. wszystkich gospodarstw domowych tegoroczne przetwory sporządzi z plonów z własnej działki. Zadeklarowało tak 76 proc. mieszkańców wsi oraz 66,4 proc. mieszkańców małych miast. To mniej niż w zeszłym roku, jednak własne składniki wciąż cieszą się największą popularnością.

Do przetworów chętnie używamy również produkty pochodzące z targowisk, sklepów i bazarów. Jak łatwo można się domyślić – sposób ten wybierany jest najczęściej przez mieszkańców dużych miast – odpowiedziało tak 67,1 proc z nich. Podium zamyka grzybobranie, bardzo popularne wśród polskich gospodarstw. Co trzeci badany właśnie grzyby zamknie w tym roku w swoich słoikach. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu