Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
15/07/2020 - 12:25

Dodatek solidarnościowy przez wirusa. Komu dają te pieniądze w Nowym Sączu

Najpierw było wyciąganie z opałów przedsiębiorców, teraz rząd zajął się tymi, którzy przez koronakryzys stracili pracę. Kołem ratunkowym ma być wypłacany przez ZUS tak zwany dodatek solidarnościowy. Sądecka placówka już wypłaciła pierwsze pieniądze.

Koronawirus zabiera ludziom nie zdrowie i prace. Pogrążone w kryzysie firmy zwalniają pracowników, także na Sądecczyźnie.  Ci, którzy stracili zatrudnienie mogą liczyć na wypłacany przez ZUS dodatek solidarnościowy. Już wiadomo, ile osób na lokalnym rynku  z tej finansowej pomocy skorzystało.

Sądecka placówka wypłaciła 1,4 tys. dodatków, których wysokość to 1,7 mln złotych – informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału placówki.

Dla porównania,  w Chrzanowie ZUS przelał 1,6 tys. dodatków na kwotę 2,1 mln złotych, a  oddział w Tarnowie przekazał 903 świadczenia w kwocie 1,2 mln złotych. W całej Małopolsce ZUS zrealizował przeszło 86 proc. wniosków o dodatek solidarnościowy. Wypłacono już 6,8 tys. dodatków na łączną kwotę niemal 8,8 mln złotych.

czytaj też Karetki, ludzie w kombinezonach i maskach. Co się dzieje na sądeckim „jojku” 

Jak wyjaśnia Szaniawska, najczęściej o wsparcie ubiegają się kobiety - 59 procent. Biorąc pod uwagę wiek, najwięcej wniosków składają osoby między 26 a 35 rokiem życia. Wśród cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, a na drugim miejscu są Białorusini.

Przypomnijmy, że prawo do świadczenia przysługuje tym wszystkim,  z którymi po 15 marca pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Czytaj też To już idzie w setki milionów. Policzyli w Sączu ile wypłacili postojowego  

 Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie i można go pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia, zaś świadczenie można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog