Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
03/04/2021 - 18:00

Dobra passa na fotowoltaikę trwa. Czy to się opłaca? Rozmowa ze specjalistą

Pomimo pandemii COVID-19 fotowoltaika jest wciąż najszybciej rozwijającym się sektorem Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Skąd w naszym kraju taki boom na panele fotowoltaiczne? Czy to naprawdę się opłaca? O korzyściach wynikających z posiadania paneli fotowoltaicznych rozmawiamy z ekspertem.

Instalacja fotowoltaiczna na domu

W 2020 roku odnotowano rekordowe przyrosty nowych instalacji fotowoltaicznych. W fotowoltaikę inwestują zarówno firmy jak i osoby prywatne. Korzystne zmiany w prawie, dotacje, ulgi podatkowe, ekologia i łatwość użytkowania - te wszystkie czynniki wpływają na wzrost zainteresowania elektrowniami fotowoltaicznymi.

Dlaczego fotowoltaika odniosła tak duży sukces? Jak duże oszczędności generują panele fotowoltaiczne? O czym muszą pamiętać osoby, które chcą zdecydować się na takie rozwiązanie? Na wszystkie nurtujące Czytelników pytania odpowiada Andrzej Zoń, Prezes Zarządu firmy ENLAB.

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne obecnie jest opłacalna?
Podwyżki cen energii powodują zwiększenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych i firm. Ceny prądu wciąż wzrastają, a oprócz tego nakładane są dodatkowe obciążenia, takie jak opłata mocowa. Przeanalizowaliśmy więc uzyski z instalacji fotowoltaicznych, które zrealizowała nasza firma w poprzednim roku. Rezultaty są imponujące.

Przykładowo, instalacja zrealizowana na potrzeby gospodarstwa domowego o mocy 5kWp (kilo watt peak to jednostka mocy, która określa jaką ilość energii czyli kilowatogodzin może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna  - przyp. red.) wygenerowała 5 tysięcy kWh przez rok. Dzięki temu właściciele zaoszczędzili 3 tysiące złotych w ciągu roku.

Z analizy wynika, że około 45 procent wygenerowanej energii zostało skonsumowane bezpośrednio, a nadwyżka około 55 procent została przesłana do sieci energetycznej, stanowiącej swoistego rodzaju „akumulator” i odebrana w nocy lub okresie jesienno-zimowym.

Grafika obrazująca sposób rozliczania energii z fotowoltaiki:

Jak wygląda to w przypadku firmy?
- Instalacja fotowoltaiczna na potrzeby przedsiębiorstwa produkcyjnego o mocy 50 kW pomogła rocznie zaoszczędzić 32 500 złotych.

Od 2021 roku pojawił się nowy składnik faktury za energię - opłata mocowa. Ta opłata niewątpliwie podniesie koszt wszystkim odbiorcom energii elektrycznej, ale w głównej mierze dotknie właśnie firmy. Koszty będą tym wyższe im większy będzie wolumen energii pobieranej przez nie w szczytowych godzinach zapotrzebowania, czyli od 7:00 do 22:00. Przeprowadzone analizy dotyczyły roku 2020 przed wprowadzeniem  opłaty mocowej. Wynika z tego, że dzięki fotowoltaice podwyżki cen energii elektrycznej nie będą zmartwieniem.

Instalacja fotowoltaiczna w przedsiębiorstwie

Czy na fotowoltaice można zarobić?
- W czasach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji wszyscy zastanawiają się w co zainwestować, aby nie tracić swoich oszczędności. Mając do dyspozycji 24 tysiące złotych możemy być pewni, że większy zysk przyniesie nam inwestycja w fotowoltaikę niż wpłacenie pieniędzy na lokatę do banku. Wystarczy porównać zyski:

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp:
Wartość inwestycji – ok. 24 tys. zł.
Zysk z posiadania instalacji - ok. 3080 złotych rocznie, przy założeniu, że autokonsumpcja wyniesie 45 procent, a około 55 procent nadwyżki zostanie pobrane z sieci, która jest „akumulatorem”.

Lokata 24 tysięcy złotych w banku:
Zysk z lokaty - 194 złote rocznie, przy założeniu, że oprocentowanie utrzyma się na poziomie 1 proc. i po uwzględnieniu podatku.

Z przedstawionych symulacji jasno wynika, że inwestycja w fotowoltaikę wygeneruje wyższy zysk niż lokata bankowa.

Jakie dotacje można pozyskać na fotowoltaikę?
- Programy wsparcia inwestycji w fotowoltaikę cieszą się ogromnym zainteresowaniem i większość z nich będzie kontynuowana w 2021 roku. Tutaj możemy wskazać program "Mój Prąd", finansujący inwestycje w gospodarstwach domowych. Każda instalacja została dofinansowana kwotą 5 tysięcy złotych.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie  i w związku z ograniczoną pulą środków finansowych w programie" Mój Prąd" już w tej chwili realizujemy projekty pod nową edycję programu  zapowiedzianą na lipiec 2021. Z informacji opublikowanej na stronie internetowej NFOŚiGW wynika, że program "Mój Prąd" będzie finansowany ze środków unijnych, w których koszty kwalifikowane stanowić będą wydatki poniesione w okresie od 01.02.2020 roku do 31.12.2023 roku. Zatem Wnioskodawcy, którzy zakupili instalacje fotowoltaiczne przed ogłoszeniem naboru, ale po 31.01.2020 roku będą mogli skorzystać z dofinansowania. Nasi specjaliści udzielają wsparcia w pozyskaniu dofinansowania.

Co więcej, właściciele domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne mogą odliczyć koszt inwestycji od podstawy podatku dochodowego. Odliczenie przysługuje w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z programu "Energia Plus", a prowadzący gospodarstwa rolne mogą starać się o dofinansowanie Odnawialnych Źródeł Energii z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "AgroEnergia". Nasi klienci mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów oraz atrakcyjnych form leasingu na instalację fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna w przedsiębiorstwie

Jakie są największe zalety fotowoltaiki?
- Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna jest urządzeniem bezobsługowym i nie wymaga przeglądów ani konserwacji ze strony właściciela elektrowni. Dodatkowo urządzenia są objęte długim okresem gwarancyjnym. Instalacja jest objęta monitoringiem, co umożliwia wygodne i przejrzyste analizowanie pracy urządzeń. Monitorować pracę naszej instalacji możemy za pomocą przeglądarki internetowej w komputerze, na tablecie, w telefonie, w wygodnej aplikacji.

Na popularność fotowoltaiki wpływa też zwiększający się z roku na rok trend ekologiczny...
- Zdecydowanie tak, bo fotowoltaika nie tylko pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, ale także dbać o środowisko. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych szkodliwych substancji, a instalacja działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii - energię promieniowania słonecznego. Tylko dzięki programowi "Mój Prąd" udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 682 miliony kilogramów w ciągu roku.

ENLAB sp. z o.o. zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w zakresie fotowoltaiki. Dlaczego klienci wybierają waszą firmę?
- Po pierwsze posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. Współpracujemy z uznanymi na świecie producentami technologii fotowoltaicznej.

Elektrownia, którą oddamy w ręce klientów, składa się z najlepszych komponentów. Falowniki firm Fronius, SolarEdge to produkty marek znanych na całym globie. Co więcej, jesteśmy autoryzowanymi partnerami  tych firm, co daje poczucie bezpieczeństwa naszym Klientom. Moduły JA Solar oferują jedną z najdłuższych gwarancji na rynku - 20 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat na minimum 83 procent początkowej sprawności. Ich sprawność oraz ponadprzeciętne parametry temperaturowe nie bez powodu plasują markę JA Solar w światowej czołówce prestiżowego rankingu Tier 1.

W firmie ENLAB wychodzimy z założenia, że tylko poprawnie określona moc instalacji, uwzględniająca zapotrzebowanie na energię elektryczną w obiekcie, profesjonalny projekt i montaż oraz sprzęt wysokiej jakości pozwoli na bezproblemową pracę instalacji na długie lata.

Chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami Kontakt – ENLAB

Materiał partneraDziękujemy za przesłanie błędu