Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
27/10/2021 - 10:00

Dobili targu na ćwierć miliarda. Kontrakty sypią się Newagowi jak z rękawa

Idą jak burza. Newagowi jak z rękawa sypią się kontrakty. Właśnie dobili targu z PKP Intercity, dla którego za ponad ćwierć miliarda wyprodukują nowoczesne lokomotywy, które rozwijają prędkość do dwustu kilometrów na godzinę i będą obsługiwać połączenia do Berlina.

Sądecki Newag ma dostarczyć dziesięć elektrycznych lokomotyw, z opcją na dodatkowych pięć.  Wartość kontraktu to 258,6 mln złotych .Jeśli PKP Intercity zamówi dodatkowe lokomotywy, wartość kontraktu wzrośnie do blisko 388 mln złotych

Produkowane przez przedsiębiorstwo nowe pojazdy będą rozwijać prędkość do dwustu kilometrów na godzinę, co pozwoli efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Będą obsługiwać połączenia do Berlina.

Czytaj też Newag i Tokai Cobex. Wielka rura połączy dwa sądeckie rekiny?

Newag musi teraz uzyskać dopuszczenie do eksploatacji lokomotyw w sześciu krajach. W Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wszystkie lokomotywy zostaną wyposażone w specjalny europejski system sterowania pociągiem, który podnosi standardy bezpieczeństwa na torach i system zdalnej diagnostyki, co pozwoli na monitorowanie pracy lokomotyw w czasie rzeczywistym i  przełoży się na ich efektywną eksploatację.

-  To ważne, że PKP Intercity ponownie podejmuje współpracę z rodzimym przedsiębiorstwem – mówił podczas finalizowania umowy Maciej Małecki, wiceminister w resorcie aktywów państwowych.-  To pokazuje, że beneficjentem wielkich inwestycji narodowego przewoźnika są zarówno pasażerowie, którzy podróżują w coraz lepszych warunkach, ale i polscy producenci, którzy mogą rozwijać się dzięki kolejnym zamówieniom od PKP Intercity. To duży impuls prorozwojowy dla naszej gospodarki i rynku pracy. Cieszy też współpraca, która pokazuje, że w Polsce są rozwijane najnowocześniejsze technologie – podkreślał Małecki.

Czytaj też Tajemnice wielkiego biznesu. Wieża widokowa i stok narciarski w Krynicy

- Cieszy nas podpisanie kolejnej umowy z PKP Intercity. Już niebawem do wyprodukowanych przez nas pojazdów Griffin dołączą kolejne nowoczesne lokomotywy. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne sprawią, że będą to pojazdy wyróżniające się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niezawodności i komfortu pracy dla maszynistów – zapewnia prezes Newagu Zbigniew Konieczek. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu