Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
18/02/2024 - 10:35

Do której z tych grup zalicza się sądecka firma Fakro. Jedni na tym przegrali inni wygrali

Często w odniesieniu do zmian zachodzących w życiu gospodarczym, jak i społecznym przywołuje się zjawisko globalizacji. Wielu uznaje ją za główny motor napędowy przemian we współczesnym świecie. Wśród badaczy życia społeczno-gospodarczego trwają od lat dyskusje na temat wpływu globalizacji na świat teraźniejszy i przyszły. Większości z nas myśląc o tym zjawisku zapewne odwołuje się do wynalazków i udogodnień, które ze sobą niesie, jednakże znaleźliby się również jej przeciwnicy, którzy zaczęliby wymieniać jej liczne wady.

W przyrodzie żadne ze zjawisk nie ma jednostronnie pozytywnego charakteru i posiada również swoje złe strony. Warto zastanowić się, czy proces ten niesie ze sobą wyłącznie pozytywne zmiany, czy też można znaleźć również negatywne jego skutki.

Czytaj też Czy w firmach w Nowym Sączu będą podwyżki? Niektórzy mogą liczyć na wyższe pensje 

Trudne zdefiniowanie globalizacji

W literaturze przewija się wiele definicji tego zjawiska lecz ze względu na jego wielowymiarowość i złożony charakter, jednoznaczne zdefiniowanie globalizacji jest bardzo trudne. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, globalizację można uznać za proces liberalizacji i integracji rynków wszystkich dóbr i usług w jeden rynek ogólnoświatowy. Warto zaznaczyć, że globalizacja to proces historyczny, postępujący wraz z rozwojem gospodarki światowej. Rozwój gospodarczy i społeczny obecnie jest w najbardziej zaawansowanym stadium w historii, co pozwoliło na zniesienie wielu ograniczeń m.in. w poruszaniu się po świecie. Przykładem liberalizacji życia gospodarczego są różnego rodzaju umowy o współpracy podpisywane pomiędzy krajami i organizacjami. Przykładowo, dzięki Układowi z Schengen możemy bez uciążliwych kontroli na przejściach granicznych przemieszać się po terytorium praktycznie całej Europy. Natomiast uczestnictwo w strukturach Unii Europejskiej, gdzie decyzje o losach naszego kontynentu podejmowane są wspólnie, jest przykładem integracyjnej sfery procesu globalizacji.

Czytaj też „Co wam strzeliło do głowy!" Jak Ewa z Januszem zrobili biznes z miłości w Nowym Sączu  

Kiedy to się zaczęło?

Globalizacja jest procesem, który trwa od dziesięcioleci. Nie jest możliwe, aby określić kiedy się zaczęła oraz kiedy dobiegnie końca. Wśród osób zajmujących się tą tematyką istnieje zgodność, co do niemożliwości zatrzymania tego procesu ponieważ jest on już w zbyt zaawansowanym stadium. Globalizacja szeroko wykracza poza sferę gospodarczą, wkraczając coraz bardziej w sferę życia prywatnego społeczeństwa. Obecnie możemy kontaktować się z naszymi bliskimi znajdującymi się na drugim końcu świata, robić zakupy w sklepach na innym kontynencie, czy załatwiać sprawy urzędowe nie będąc w sposób fizyczny w danym miejscu. Znakiem tych czasów staje się również to, że do wielu rzeczy takich jak literatura czy muzyka mamy dostęp w wersji wirtualnej, za darmo lub za niewielką opłatą. Obecnie również nie musimy czekać na emisję programu, czy serialu w telewizji, lecz mamy dostęp do tychże treści w formie online w dowolnym miejscu i czasie.

Ponadto wiele gazet i czasopism zdecydowało się na publikowanie swoich treści wyłącznie w wersji elektronicznej, co jest to również w zgodzie z duchem ochrony środowiska, gdyż nie wytwarzane są kolejne tony papieru. Również przepływ informacji nigdy nie był tak szybki jak w dzisiejszych czasach. Obecnie nikt nie czeka, aby kupić sportową gazetę i sprawdzić wyniki np. Ligi Mistrzów, Pucharu Świata w skokach narciarskich, czy też rozgrywek NBA, lecz dzięki wielu serwisom internetowym ma do nich dostęp na bieżąco. Tylko od fana zależy, który z portali wybierze, a do wyboru są ich dziesiątki. Ponadto dzięki niektórym platformom mamy możliwość oglądania kilku wydarzeń w tym samym czasie na jednym urządzeniu mobilnym.

czytaj też Oszuści wymyślili kolejny przekręt. Tak się teraz kradnie pieniądze z bankowych kont  

Globalizacja przyczyniła się do rozwoju przedsiębiorstw

 Dzięki niej zyskały one wręcz nieograniczone możliwości zwiększania rozmiarów produkcji i dostęp do większej liczby potencjalnych klientów. Obecnie wiele większych przedsiębiorstw nie musi poprzestawać na ekspansji rynku lokalnego, bądź krajowego, lecz stały się one uczestnikami rynku międzynarodowego, wspólnego dla wszystkich dostawców i odbiorców. Często dobra i usługi nieznajdujące zainteresowania na rynku ojczystym, z chęcią zostają przyjęte w innych krajach. Pozytywy procesu globalizacji odczuwają również nabywcy, w postaci dostępu do szerokiej gamy produktów i usług, w których mogą wybierać do woli.

Wiele podmiotów pochodzących z Polski działa z sukcesami na rynku międzynarodowym, z grona których wymienić można między innymi sądeckie Fakro, także firmy  CCC, Comarch, Fakro, czy Gino Rossi. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że dana firma pochodzi z Polski chociaż jesteśmy jej stałymi klientami. W przypadku wielu Polskich firm często myląca bywa nazwa, tak jak w przypadku firmy Gino Rossi, produkującej buty oraz skórzane dodatki. Osoby nieznające jej pochodzenia, sugerując się wyłącznie brzmieniem nazwy zaklasyfikują ją z pewnością jako jedną z włoskich marek.

Obecnie rynek pracy stał się również globalny, dając możliwości podjęcia pracy praktycznie w każdym kraju na świecie, z czego wielu korzysta, wyjeżdżając do pracy za granicę na stałe lub sezonowo. Często okazuje się, że pracownik wykonujący tą samą pracę zarabia za granicą więcej, niż w swojej ojczyźnie jednakże nie jest to regułą w każdym zawodzie. Dzięki globalizacji istnieje również możliwość, aby pracować w międzynarodowej korporacji z siedzibą na innym kontynencie, siedząc za biurkiem, przy komputerze w Polsce. Praca zdalna coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w ostatnich latach, w czym nie małą rolę odegrała globalizacja i rozwój nowoczesnych technologii. Korzyści z globalizacji należy poszukiwać również w integracji międzynarodowej. Dzięki środkom unijnym kraje słabiej rozwinięte poczyniły wiele inwestycji, przyczyniających się do poprawy poziomu i jakości życia miejscowej ludności. Również uczestnictwo w strukturach organizacji międzynarodowych takich jak np. NATO daje jej krajom członkowskim gwarant bezpieczeństwa oraz możliwość poprawy ich sytuacji związanej z obronnością i uzbrojeniem, a także sposobność do wymiany cennych doświadczeń z innymi krajami członkowskimi.

Czytaj też Po ataku Rosji na fabrykę Fakro na Ukrainie, na jaw wychodzą nowe, zaskakujące fakty [WIDEO] 

Jakie są negatywne skutki globalizacji?

Cały artykuł można przeczytać  w internetowym, lutowym  wydaniu miesięcznika „Sądeczanin” KLIKNIJ  TUTAJ  oraz w  tradycyjnym, papierowym wydaniu periodyku.

 O czym jeszcze piszemy w najnowszym miesięczniku? Skrót artykułów prezentujemy  w tekście Kołcz jest tylko jeden i tylko jeden jest miesięcznik „Sądeczanin”  

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"?

Nowy Sącz

 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem

 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz
 • Łacko: QSi Sport Leszek Pasoń

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji:Dziękujemy za przesłanie błędu