Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
06/03/2019 - 12:50

Dla kogo takie dobre wieści. Będzie wypasiona modernizacja drogi

Kierowcy klną na czym świat stoi i drżą o zawieszenia. Jazda drogą krajową na trasie Paleśnica – Bartkowa Posadowa – Dąbrowa od dawna jest prawdziwą udręką. To slalom między dziurami, koleinami i wyrwami w asfalcie na poboczu. Od dawna wyczekują na przebudowę lub choćby remont tej krajowej drogi. Są dobre wiadomości. Będzie modernizacja i to wypasiona.

- Codziennie dojeżdżam do pracy do Nowego Sącza – mówi mieszkanka Gródka nad Dunajcem – tłukę mój samochód na tych dziurach. Nie raz trzeba było wymieniać koło i amortyzatory. Tam, gdzie łączą się pasy, są rozpadliny, droga jest pełna dziur, a poboczu to szkoda gadać. Pełno wyrw w asfalcie.

Czytaj też Wypadek goni tam wypadek. Wreszcie mają zabrać się za budowę ronda

Kierowcy od dawna czekali na przebudowę lub choćby remont drogi wojewódzkiej nr 975. Potem skończyło się na wymianie nawierzchni na trasie Sienna – Dąbrowa. Teraz wreszcie są pieniądze na inwestycję.  Gruntowną modernizację liczącego osiem kilometrów odcinka jezdni zapowiada odpowiedzialny za nadzorowanie drogowych inwestycji Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Gruntowna przebudowa obejmie prawie osiem kilometrów drogi, która dzięki temu zyska dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wybudowane zostaną dwie przeprawy przez potoki, pobocza, ścieżki rowerowe, chodniki i zatoki autobusowe wraz z peronami. Wzmocnione i zabezpieczone będą skarpy oraz mury oporowe. Droga zostanie odwodniona.Inwestycja zlokalizowana na terenie gmin Chełmiec oraz Gródek nad Dunajcem jest podzielona na dwa odcinki, Sienna – Dąbrowa i Bartkowa Posadowa – Gródek nad Dunajcem. Projekt jest realizowany w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Czytaj też Na co te wielkie pieniądze. Szydło i Brudziński przywieźli nam prawie 70 mln  

- Priorytetem dla zarządu jest ciągłe podnoszenie komfortu jazdy samochodem po wszystkich drogach naszego regionu. Poprawi się bezpieczeństwo kierowców i pieszych–mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Modernizacja DW nr 975 zwiększy dostęp do dróg krajowych nr 73, 75, 94 i autostrady A4 Łatwiejszy będzie dostęp do lokalnych rynków pracy, zwiększy się dostępność komunikacyjna do stref aktywności gospodarczej w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Wojniczu, Zakliczynie, Chełmcu , Bobowej oraz obszarów turystycznych nad Jeziorem Rożnowskim, Jeziorze Czchowskim.

Wicemarszałek Smółka dostrzega jeszcze inne korzyści, wynikające z modernizacji.

- Poprawią się warunki życia mieszkańców w pobliżu rozbudowanej drogi, zmniejszy się emisja toksycznych składników spalin, emisja hałasu i wibracji, poprawi się estetyka krajobrazu oraz wizerunek regionu.

Koszt inwestycji to ponad 45 mln złotych. Modernizacja drogi ma potrwać do lutego 2021 roku.

[email protected] fot. JMDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI