Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
12/04/2023 - 16:00

Dają prawie 140 tysięcy na docieplenie domów i wmianę pieców. W Małopolsce w termomodernizacji pomogą specjalni doradcy

Nawet 135 tysięcy złotych, tyle pieniędzy na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji można dostać w najnowszej, tegorocznej odsłonie antysmogowego programu Czyste Powietrze. Jeszcze w tym roku w wybranych województwach, wśród nich jest Małopolska, mają ruszyć pilotaże, w których doradcy dotrą do mieszkańców i pomogą przeprowadzić inwestycję termomodernizacyjną.

 Zainteresowanie dopłatami jest rekordowe, ale...

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, i Gospodarki Wodnej, który program pilotuje, składanych jest tygodniowo  4600 tysięcy  wniosków.    

- To dobry wynik, ale patrząc na dane Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z sierpnia 2022 roku,  w Polsce funkcjonuje jeszcze ponad 2,1 mln kopciuchów. Oznacza to, że musimy dotrzeć jeszcze do dużej rzeszy osób - powiedział  w  Polskim Radiu Paweł Mirowski pełnomocnik premiera ds programu Czyste Powietrze i wiceprezes Finduszu.

Do wzrostu zainteresowania programem mają przyczynić się specjalni doradcy-operatorzy, którzy zainteresowanym wzięciem dotacji mieliby pomóc w przeprowadzeniu związanej z termomodernizacją inwestycji.  W połowie tego roku pilotażowo operatorzy mieliby już zacząć działać w wybranych województwach. Wśród nich jest Małopolska.

czytaj też Dofinansowanie do wymiany okien. Nawet 100 procent zwrotu. Jak wymienić okna za darmo! 

Czyste Powietrze ze wsparciem doradców

Program pilotażowy  daje możliwość ubiegania się o rolę tak zwanych  operatorów firmom doradczym, instalatorskicm czy konsultingowym, także  organizacjom pozarządowym oraz jednostkom samorządowym.

-  Kluczowym zadaniem operatorów będzie kompleksowe wsparcie mieszkańców o najniższych dochodach , w tym głównie osób ubogich energetycznie – informuje  małopolski urząd marszałkowski. -  Ich działania będą obejmować przede wszystkim identyfikację beneficjentów, szacowanie kosztów przedsięwzięcia, pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i wniosku o płatność, wsparcie w znalezieniu wykonawców prac budowlanych i instalacyjnych. Operatorom przysługiwać będzie wynagrodzenie za skuteczne działania. Płatność będzie zależna od liczby pozyskanych beneficjentów z grupy osób najuboższych, rodzaju przeprowadzonej inwestycji oraz pozytywnego rozliczenia inwestycji.

czytaj też Mnóstwo Polaków dostanie dodatkowo blisko 3 tysiące złotych. To już pewne

Ubóstwo energetyczne w Małopolsce

Zdaniem  wicemarszałka Józefa Gawrona, Małopolska stwarza świetne warunki, żeby przetestować nowe, innowacyjne w skali kraju rozwiązania.-  Mamy bogate doświadczenia w realizowaniu programów dotacyjnych, które z pewnością może przysłużyć się rozwojowi programu Czyste Powietrze – mówi Gawron i dodaje sprawna wymiana kotłów w Małopolsce to gwarancja skutecznego wdrażania Programu Ochrony Powietrza, a finalnie poprawy jakości powietrza w całym regionie.

Jak wynika z  danych  przytaczanych przez urząd marszałkowski  blisko 13 proc. gospodarstw domowych w Małopolsce dotkniętych jest problemem ubóstwa energetycznego. Dlatego też, konieczne są ciągłe działania wspierające mieszkańców w wymianie kotłów, wypełnianiu wniosków o dotację, a także rozliczania dofinansowania. Szansą na dodatkowy rozwój  ma być pilotaż nowego programu prowadzony przez Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, i Gospodarki Wodnej.

czytaj też Szykują się kolejne, rekordowe podwyżki emerytur. Są już pierwsze rządowe przymiarki  

Program  Czyste Powietrze 2023

Program Czyste Powietrze ruszył po raz pierwszy we wrześniu 2018. Jego celem jest walka z największymi trucicielami powietrza jakimi są przestarzałe kotły na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania. Program ma być realizowany do 2029 roku. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu dziesięciu lat 103 mld zł.

W tym roku podniesiono też progi dochodowe dla tych, którzy chcą się ubiegać o dotację.  

Przy podwyższonym dofinansowaniu, próg dochodowy rośnie z 1 tys. 564 do 1 tys. 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 tys. 189 do 2 tys. 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja w takim przypadku wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.

Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi rosną odpowiednio z 900 do 1 tys. 90 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1 tys. 260 do 1 tys. 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Maksymalna dotacja w tym progu, przy tak zwanej pełnej termomodernizacji rośnie z 79 do 136 tys. zł.

Nowe zasady premiują finansowo tych, którzy ocieplą dom w podwyższonym standardzie. Dla nich wprowadzono wymóg sporządzenia audytu energetycznego. Specjalista obejrzy budynek i wskaże optymalny wariant termomodernizacji, na przykład które okna czy drzwi trzeba wymienić, czy które ściany ocieplić. Audyt jest finansowany w ramach programu. Przeznaczamy na niego 1200 zł dla gospodarstwa domowego.

Jak i gdzie złożyć wniosek  o rządową dotację? Czytaj na następnej stronie. Kliknij TUTAJ
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu