Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
26/04/2016 - 06:05

Czy w Grybowie wypięknieją budynki użyteczności publicznej?

Miasto przymierza się do dużego zadania – docieplenia Gimnazjum, Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 i Ośrodka Zdrowia. Czynione są starania o dofinansowanie, by można było zrealizować te inwestycje. Wartość projektu opiewa na kwotę około czterech milionów złotych.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznejMiasto stara się o pozyskanie dofinansowania dwutorowo.

W styczniu br. miasto złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej” w ramach programu pt. „System zielonych inwestycji-część 1 – Zarządzanie energią”. Natomiast w listopadzie ub. r. została złożona karta projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na zadanie „Głęboka termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”. Karta uzyskała pozytywną opinię na etapie oceny formalnej oraz znalazła się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania przez Forum Subregionu Sądeckiego.

W jednym i w drugim przypadku do dofinansowania zostały zgłoszone te same budynki użyteczności publicznej, a mianowicie Gimnazjum, Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Ośrodka Zdrowia.

Wartość projektu szacowana jest na kwotę około 4 mln złotych. Burmistrz Grybowa Paweł Fyda nie ukrywa, że z takim zadaniem miasto – teraz, czy później - będzie musiało zmierzyć się.

- Mamy nadzieję, że uda się nam pozyskać dofinansowanie na ten projekt – mówi gospodarz miasta. – Czy tak będzie? Czas pokaże.

Z NFOŚiGW, jak przyznaje włodarz miasta, można uzyskać na termomodernizację od 70 do 80 proc. dofinansowania, natomiast z RPO WM – około 60 proc. dofinansowania. Gdyby udało się zdobyć finansową pomoc, miasto będzie musiało również przeznaczyć na ten projekt część środków z własnego budżetu.

- W zakres zadania wchodzą: docieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, wymiana pieców i instalacji centralnego ogrzewania – dodaje Paweł Fyda. – Jeśli otrzymamy dofinansowanie, o które staramy się, będziemy musieli wykonać projekty, audyty energetyczne.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w GrybowieW ubiegłym roku Szkoła Podstawowa nr 1, która została włączona w ten projekt przeszła duży remont. Budynek został docieplony, wymieniono okna. Wyremontowano także dach.

Teraz w podstawówce zostałaby wymieniona instalacja centralnego ogrzewania.

- Chcielibyśmy zrealizować ten projekt do końca 2018 roku – dodaje burmistrz. – Przyjęliśmy, że część inwestycji byłaby zrealizowana w przyszłym roku, a cześć w następnym. Wszystko jest jednak zależy od tego, czy będziemy mieli dofinansowanie.

(MACH)

Fot. Z zasobów Urzędu Miejskiego w Grybowie.Dziękujemy za przesłanie błędu