Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
02/11/2016 - 08:55

Czy to już szturm Ukraińców na sądecki ZUS?

Szybko przybywa w Polsce obcokrajowców, którzy tu pracują i prowadzą swoje firmy. Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ponad połowa to obywatele Ukrainy. W nowosądeckim oddziale placówki Ukraińców zarejestrowanych jest prawie 5,5 tysiąca.

Zaledwie trzy lata temu liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 237 tysięcy. Przeszło połowa z nich, około 138 tys., to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 15,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia.

Przeczytaj też Ukraińcy prowadzą własne biznesy w Nowym Sączu. Odwagi im nie brakuje  

To dane ogólnopolskie. Jak na tym tle wygląda Małopolska?

- W województwie małopolskim ZUS ubezpiecza 24,5 tysięcy obcokrajowców, 66 proc. stanowią obywatele Ukrainy - mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim. Na kolejnych miejscach pod względem liczebności są Mołdawianie (811), Rosjanie (564), Białorusini (499), Włosi (493), Francuzi (352) i Hiszpanie (320).

Przeczytaj też: Sądecki Newag stawia na spawaczy z Ukrainy  

Jakie są sądeckie statystyki?

- Liczba ubezpieczonych osób fizycznych z obywatelstwem ukraińskim, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przez płatników składek z siedzibą na trenie miasta Nowy Sącz wyniosła według  stanu na 31.08.br  5,4 tys.  osób - mówi Szaniawska.

Większość obcokrajowców ma umowę o pracę. W regionie jest ponad tysiąc cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą, większość z nich to Ukraińcy.

- Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią ponad 60 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców - dodaje Szaniawska.

Przeczytaj też: Ukrainka Katerena szuka szczęścia w Nowym Sączu: Nasz Zachód jest tutaj

- -Jedną z głównych przyczyn tak nagłego napływu pracowników zza wschodniej granicy mógł być konflikt zbrojny na Ukrainie. Dodatkowo nowe przepisy ustawy o cudzoziemcach z maja 2014r. ułatwiły obcokrajowcom uzyskanie zezwoleń na pobyt w Polsce, w celu pracy i prowadzenia firmy - tłumaczy rzeczniczka.

Cudzoziemiec, którego polski pracodawca zatrudni w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika.

Agnieszka Michalik, fot: ZUS

Dziękujemy za przesłanie błędu