Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
14/06/2021 - 10:00

Czy Czchów po spotkaniu w GDDKiA odpuści blokowanie budowy „sądeczanki”?

Na wariancie „sądeczanki” rekomendowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad nie zostawił suchej nitki i oświadczył, że nie dopuści do budowy drogi według proponowanego przebiegu. Czy po spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, marszałkiem Witoldem Kozłowskim, parlamentarzystami i urzędnikami GDDKiA burmistrz Czchowa Marek Chudoba jest skłonny do kompromisu?

Czy po spotkaniu w Generalnej Dyrekcji złagodził pan swoje ostre stanowisko, na temat negocjacji w sprawie wytyczania tras nowej drogi do Brzeska, wyrażone w piśmie do GDDKiA?
Mając na uwadze przedstawienie przez mnie na spotkaniu argumentów dla poparcia proponowanego przebiegu trasy podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie. Trudno uznać je za „ostre”. Moja propozycja jest rozsądna, uzasadniona ekonomicznie, rozwiązuje wiele przyszłych trudności i jest realna w wykonaniu.

Kompromisu więc nie będzie?
Wszyscy obecni na spotkaniu samorządowcy podtrzymali wspólnie uzgodnione stanowisko. Nie sposób mówić o jakimkolwiek kompromisie jeżeli Generalna Dyrekcja  podtrzymała swoje stanowisko. Kompromis to rozwiązanie wynikające z obustronnych ustępstw, które pozwalają znaleźć lepsze rozwiązanie , a na spotkaniu nawet nie próbowano przedstawić nowych, wychodzących naprzeciw propozycji.

Nie przekonują pana argumenty, że wariant z dwoma tunelami jest za drogi?
Jest takie powiedzenie „co tanie to drogie.” W przypadku projektowania tej inwestycji tak właśnie jest. Wariant samorządowy uzyskał społeczną akceptacje i co równie istotne, będzie on najtańszy w eksploatacji, przez długie lata.

Który  wariant uważa pan za najgorszy i  dlaczego?
Nie do przyjęcia jest wariant C, ponieważ w każdej z trzech gmin, w  Czchowie, Gnojniku, i Łososinie Dolnej, projektowany pas drogowy wchodzi w centra gmin. Nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania. Wybudowana nowa droga powinna stać się naturalną obwodnicą dla centrów gmin, realnie odciążyć obecną DK 75. Ruch tranzytowy powinien przebiegać granicami gmin, tak  jak proponują władze samorządów gminnych. Podkreślamy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zarówno władz samorządowych jak i mieszkańców. Oczekujemy na szybką  realizacje inwestycji, jednak droga nie może być wykonana kosztem większości gmin przez które ma przebiegać.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.JB

Rynek w Czchowie. Fot. TK

***

Jak przebiegała dyskusja. Jej przebieg relacjonował poseł Arkadisz Mularczyk, który o spotkanie zabiegał u ministra Adamaczyka Co z tym przełomem? Debatowali w sprawie protestów przeciw budowie „sądeczanki”.

Czy wójt Łososiny wierzy w kompromis w sprawie przebiegu „sądeczanki”?  Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021