Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/11/2020 - 10:10

Czwartkowe Forum SGH: Jak ratować MŚP przed gospodarczymi skutkami pandemii?

W czwartek, 19 listopada o godz. 14.00 odbyło się drugie spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH, wspólnego projektu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Forum Ekonomicznego. W dyskusji udział wzięli Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, oraz prof. Jan Klimek, dyrektor Instytutu Przedsiębiorstwa SGH. Jak poradzą sobie małe i średnie przedsiębiorstwa w trudnych, pandemicznach czasach? Eksperci odpowiedzieli na to pytanie.

Czwartkowe Forum SGH, Adam Abramowicz i profesor Jan Klimek

Tematem kolejnego Czwartkowego Forum SGH było pytanie „Jak ratować MŚP przed gospodarczymi skutkami pandemii?”. Zwiększona niepewność i poczucie zagrożenia towarzyszą małym i średnim przedsiębiorcom od początku pandemii. Ograniczenie działalności gospodarczej i wszystkie tego następstwa doprowadziły wielu przedsiębiorców na skraj bankructwa. Oprócz doraźnej pomocy, pozwalającej przetrwać najtrudniejszy okres zamknięcia, potrzebne są również inne formy pobudzania i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w powrocie na ścieżkę rozwoju.

  • Jak ratować przed upadkiem MŚP, które stanowią strategiczny sektor polskiej gospodarki?
  • Jakie piętno odcisnęła pandemia na MŚP, w tym przede wszystkim na zaangażowanych w handel i transport, najmocniej dotkniętych przez obecny kryzys?
  • Jakich zmian systemowych oczekują dziś przedsiębiorcy, aby móc dalej działać w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym?

W spotkaniu udział wzięli:

  • Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • prof. Jan Klimek, dyrektor Instytutu Przedsiębiorstwa SGH.

Adam Abramowicz

Rozmowę poprowadził dr Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Co mówili eksperci na temat wsparcia przedsiębiorców oraz wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć małe i średnie przedsiębiorstwa po drugiej fali pandemii?
Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP podkreślał, że nawet przy bardzo dużej elastyczności krajowych przedsiębiorców kolejny pełny lockdown będzie miał bardzo negatywny wpływ na jakość życia Polaków. - Całkowity lockdown, choć dziś mało prawdopodobny, uderzy w całą produkcję, będzie to bardzo mocne ograniczenie. Po wydaniu 140 mld, w sytuacji Polski gdy nie mieliśmy nadwyżki budżetowej, kolejny lockdown to spadek jakości życia mieszkańców, a wraz z nimi rosną trudności politycznej - mówił Rzecznik MŚP.

- Nie stać jest nas dzisiaj na to, aby zamykać ponownie gospodarkę - mówił prof. Jan Klimek. W ramach badań przeprowadzanych na rzecz Europejskiego komitetu Przedsiębiorczości prof. Klimek podkreślał, że polskie firmy znajdują się w fazie adaptacji do szoku wywołanego kryzysem i ograniczeniem wprowadzanymi w zw. z COVID-19. Prof. Klimek nawiązywał do roku 1989, czyniąc analogię do tego w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa konkurowały w tym okresie z firmami zagranicznymi. Obecnie na wspólnym rynku europejskim funkcjonuje blisko 23 mln firm zatrudniających 107 mln ludzi.

Jak w zestawieniu z taką konkurencją po zakończeniu okresu adaptacji poradzą sobie polskie firmy? Według ekspertów ponowne zamknięcie gospodarki będzie tożsame ze spadkiem jakości życia mieszkańców i prawdopodobnym podwyższeniem podatków, celem pokrycia kosztów zamknięcia państwa. Prowadzący Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH pytał Min. Abramowicza o to, w jaki sposób państwo powinno wspierać i odmrażać kolejne gałęzie gospodarki jak branżę fitness czy targową? Min. Abramowicz w odpowiedzi nawiązał do publikacji Instytutu Kocha - niemieckiej jednostki koordynującej zmagania z pandemią. Branża fitness według autorów opracowania nie jest znaczącym źródłem transmisji.

W Polsce funkcjonuje 400 browarów rzemieślniczych, które mają takie same kody PKD jak ich duzi odpowiednicy, jednak ze względu na inny rodzaj klientów - nie sklepy wielkopowierzchniowe czy stacje benzynowe a bary i restauracje, które dzisiaj głównie pozostają zamknięte. Ile jest takich branż, które pośrednio są bardzo mocno dotknięte? Nie wiadomo. Wszystkie kraje dotknięte pandemią koncentrują uwagę na przedsiębiorstwach. Jednym z wiodących problemów dla firmach są składki na ZUS - zatem ich ponowne ograniczenie mogłoby znacząco, zdaniem prof. Klimka, wpłynąć na chęć ograniczania redukowania zatrudnienia.

Kolejnym tematem rozmów była 10 Rzecznika MŚP, wyłoniona w wyniku dialogu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. - Celem tych postulatów jest poprawa poczucia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej oraz zmniejszenia kosztów prowadzonej działalności - mówił Adam Abramowicz. Jednym z możliwych rozwiązań jest reforma ZUS. Kolejnym powiązanie płacy minimalnej z parametrami ekonomicznymi, tak aby nie była decyzją uznaniową wybranego polityka.

Wszyscy dzisiaj rozmawiają o drugiej fali pandemii, jednak należy również zacząć szykować horyzont zdarzeń związany z możliwą trzecią falą pandemii oraz tym, jak sprawić aby po pandemii firmy efektywnie działały? Rozmówcy zgodzili się, że postulaty przedstawione w ramach 10 Rzecznika MŚP stanowią w części odpowiedź na zmagania, które codziennie podejmują krajowi przedsiębiorcy.

Czytaj również: Jak ratować zagrożoną gospodarkę? Co mówi naukowiec, co mówi biznesmen

Spotkanie odbyło się online, na kanale SGH w serwisie YouTube. Kolejne spotkania w ramach tego cyklu już w następny czwartek. Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom podczas cyklicznych debat.

Czwartkowe Forum SGH to cykl debat online na temat bieżących problemów gospodarczych i społecznych w kraju i na świecie. Projekt ma służyć wsparciu praktyków życia gospodarczego w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych, poprzez dostarczanie analiz aktualnych trendów i zjawisk oraz metod reagowania na nie. Do udziału w spotkaniach będziemy zapraszali ekspertów, a skoncentrujemy się na takich tematach, jak innowacyjność, procesy migracyjne, energetyka odnawialna, systemy emerytalne, koniunktura gospodarcza, a także najpoważniejsze skutki pandemii COVID-19 na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i gospodarczej.







Dziękujemy za przesłanie błędu