Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
19/12/2022 - 12:30

Czegoś takiego na torach nie było. Sądecki Newag odpalił hybrydę nazwaną Indianinem [ZDJĘCIA]

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Zaprojektowany przez inżynierów Newagu pierwszy w Polsce pociąg hybryda staje się hitem kolejowego rynku. Nowatorskie pociągi najpierw zaczęły jeździć po torach województwa zachodniopomorskiego. To było rok temu. Teraz to właśnie nad morzem z wielką pompą prezes sądeckiego przedsiębiorstwa odprawił bajecznie kolorową, nową hybrydę nazwaną przez kolejarzy Indianinem.

Pociąg hybryda. Hit na torach z Nowego Sącza

Nowatorski pociąg skonstruowany przez inżynierów sądeckiego Newagu ma dwa silniki, spalinowy i elektryczny. To pierwsza w Polsce hybryda, która może jeździć szlakami kolejowymi, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Swoją hybrydę sądecka firma po raz pierwszy pokazała dwa lata temu na Międzynarodowych Targach Trako.  Na kolejowy szlak pociąg wyruszył ze Szczecina, bo pierwsze dwa składy Newag wyprodukował dla województwa zachodniopomorskiego.  Hybrydy w kolorze bursztynu i zieleni odprawiono z wielką pompą.

czytaj też Sądecki Newag zgarnie wielki kontrakt. Dobiją targu na ponad pół miliarda złotych. [WIDEO] 

Pierwszy był w kolorze bursztynu

Teraz Newag dostarczył na Pomorze pachnący nowością kolejny skład. Ale jaki! Tak bajecznie kolorowego pociągu sądeckie przedsiębiorstwo nigdy wcześniej nie wyprodukowało, ale i okazja ku temu była szczególna.

Hybryda będzie wozić uczestników festiwalu Pol’and’Rock, na którym w sierpniu spotkają się ci wszyscy, których łączy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kolejarze już nazwali pociąg  „indianinem”. Na kabinie maszynisty wymalowane są kolorowe skrzydła przypominające pióropusz. Na burtach, efektowne orły. Autorem grafiki jest dyrygent orkiestry Jerzy Owsiak, który witał pociąg razem z prezesem Newagu Zbigniewem Konieczkiem i  marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.  

czytaj też Rewolucja na cmentarzach. Szykują się zmiany w pochówku zmarłych  

To będzie festiwalowy przebój?

Festiwalowa hybryda ma szansę stać się jednym z hitów wakacyjnego festiwalu. Ale kursować będzie regularnie, przez cały rok. Najczęściej na trasach Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin i ze Szczecina do Szczecinka.

czytaj też Jak nie być frajerem po sądecku? Kwiatkowski w starostwie, Konieczek w Newagu dobrze to wiedzą

Prędkość hybrydy na silniku spalinowym to 120 kilometrów na godzinę,  w trybie elektrycznym 160 kilometrów. Pojazd jest supernowoczesny. Ma WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu. Jest przestronny i co ważne, cichy, nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.([email protected]) fot. UMWZ

Nazwali Indianinem najnowszy hybrydowy pociąg Newagu
Na kabinie maszynisty wymalowane są kolorowe skrzydła przypominające pióropusz. Na burtach, efektowne orły. Autorem grafiki jest Jerzy Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. hybryda ma szansę stać się jednym z hitów wakacyjnego festiwalu Pol’and’Rock.


Dziękujemy za przesłanie błędu