Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/08/2021 - 22:40

Czas się cenić? Na Sądecczyźnie i Podhalu pracownicy na wagę złota

- Pandemia pokazała, że struktury rynku pracy są niedostosowane do potrzeb gospodarki - mówił w Nowym Sączu Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. - Na Sądecczyźnie i Podhalu jest szczególnie duże zapotrzebowanie na pracowników.


Wiceministrowie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Krakowie Jan Gąsienica-Walczak oraz wicedyrektor Mikołaj Tarasiuk przyjechali na Sądecczyznę by rozmawiać z dyrektorami powiatowych urzędów pracy, starostami ni wójtami na temat reformy rynku pracy. Spotkali się też z dziennikarzami na krótkiej konferencji.

Przewidziane w Polskim Ładzie zmiany mają dotyczyć ustaw, regulujących między innymi wsparcie zatrudnionych i zatrudnienia cudzoziemców. Celem zmian jest uproszczenie procedur. W krajowym planie odbudowy 52 mln euro zostało przeznaczone na reformę rynku pracy; szczególnie na to, co konieczne jest w zakresie cyfryzacji.

- Pandemia wykazała niedostosowanie się struktury rynku pracy do potrzeb gospodarki - mówił Andrzej Gut-Mostowy. - To główna bariera hamująca jej rozwój. Duże zapotrzebowanie na pracowników widzimy szczególnie na Sądecczyźnie i Podhalu. Zmiany przewidziane w ustawach będą motywujące do powrotu do pracy w firmach sektora turystycznego i transporcie.

Dyrektor Gąsienica-Walczak podkreślał, że ważne są kształcenie i szkolenie dla osób, które utraciły pracę. Przewidziane jest równiez usprawnienie działania urzędów pracy, zmiany sposobów wydawania zezwoleń na pracę. Teraz robią to urzędy wojewódzkie, po zmianie powinny wydawać je centra wspierania zatrudnienia.

- Nie chcemy centralizować służb zatrudnienia, chcemy, by pozostały one w powiatach - podkreślali uczestnicy konferencji w Nowym Sączu. - Zależy nam, by obie ustawy o wspieraniu zatrudnionych i o zatrudnieniu cudzoziemców weszły jeszcze w tym roku jesienią. (opr. KT) Fot. MRPiT







Dziękujemy za przesłanie błędu