Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
16/05/2021 - 15:55

Coraz bliżej powstania polskiego koncernu multienergetycznego

W środę, 12 maja 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę w sprawie połączenia spółek PKN ORLEN, PGNiG oraz Grupy LOTOS. Krok ten pozwala na powstanie w kraju polskiego koncernu multienergetycznego, koncernu paliwowo-energetycznego, w którym wiodąca rolę będzie pełnić PKN Orlen. Jak donosi PetroNews, według zapowiedzi, tworzenie koncernu multienergetycznego jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej wszystkich firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz tej części Europy, a także interesu klientów indywidualnych i lokalnych społeczności.

Porozumienie zakłada, że PKN ORLEN przejmie Grupy LOTOS i PGNiG, co oznacza, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy LOTOS i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN oraz staną się akcjonariuszami tej spółki. Teraz prowadzone będą analizy, dotyczące m.in. szczegółowych założeń połączenia. Prowadzić je będą m.in. międzynarodowe firmy doradcze, dodatkowe ustalenia procedowane będą natomiast przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i PKN ORLEN, który jako lider koncernu, będzie współpracował z Ministerstwem Aktywów Państwowych przy opracowaniu analiz optymalnego scenariusza stworzenia koncernu multienergetycznego.

„Zabezpieczamy narodowy interes. Dzisiaj podpisałem umowę z PKN ORLEN, GK PGNiG, Grupa LOTOS, o konsolidacji aktywów skarbu państwa. Wyznaczyliśmy kierunki i model działań. To ważny krok, który doprowadzi do powstania silnego koncernu multienergetycznego” – napisał na swoim Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Jak podkreślił prezes Obajtek, w tym celu "wiele kroków ma już za sobą". - Koncern multienergetyczny tworzę konsekwentnie od ponad 3 lat. Dokonaliśmy akwizycji Energii, paru innych spółek, uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie grupy Lotos. Dziś jest kolejny krok – mówił informując, że kilka dni temu (10 maja 2021 r.) zgłosił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chęć przejęcia PGNiG. Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych.

Według Obajtka, "tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii". Jak informuje Business Insider „aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOS-u stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować” – stwierdził Prezes Orlenu.

W komunikacie prasowym Orlen podał, że w wyniku połączenia, powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł. Pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów – czytamy na portalu wGospodarce.pl.

– Spotykamy się dzisiaj w niezwykle ważnym momencie, można powiedzieć przełomowym momencie w procesie tworzenia polskiego multienergetycznego koncernu, koncernu paliwowo-energetycznego. W ten sposób realizujemy decyzje, które zapadły 3 lata temu, decyzje o tym że ten sektor w obszarze którego działa dotychczas kilka spółek, będzie skonsolidowany – tłumaczył wicepremier Jacek Sasin.

– Będzie skonsolidowany dlatego, bo zmieniające się otoczenie, świat który idzie do przodu, wymaga tego aby Polska dysponowała silnym podmiotem gospodarczym w tym obszarze. My się w tej chwili borykamy z ogromnymi wyzwaniami, wyzwaniami które wynikają z polityki klimatycznej UE, ze zmianami na rynku paliwowym, energetycznym, z koniecznością ogromnych inwestycji w nowe źródła energii i borykamy się również z ogromną konkurencją ze strony wielkich koncernów międzynarodowych, które działają na polskim rynku i działają na rynku europejskim.

Jeśli chcemy sprostać tym wyzwaniom, musimy podejmować szybkie działania budowy dużego polskiego podmiotu – podkreślał  wicepremier Jacek Sasin na wspólnym briefingu prasowym z Danielem Obajtkiem, donosi portal 300polityka.pl.

Odnośnie porozumienia o współpracy, wypowiedzieli się również prezesi przejmowanych spółek - PGNiG oraz Grupy Lotos. Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronie PKN Orlen:

- Zgodnie z podpisaną umową o współpracy pomiędzy Skarbem Państwa, PKN ORLEN, Grupą LOTOS i PGNiG, aktywnie uczestniczymy w procesie przygotowań do połączenia spółek. Struktura nowej grupy wzmocni synergię działań tworzących ją podmiotów, pozwoli optymalizować procesy biznesowe, zwiększyć przychody, ułatwi prowadzenie wspólnych, podjętych wcześniej przedsięwzięć. Każda ze stron wnosi do powstającego koncernu unikalne kompetencje i zasoby. Ich efektywne wykorzystanie z pewnością przyczyni się do jego dynamicznego rozwoju – mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

– Jako Grupa LOTOS wniesiemy do nowego koncernu przede wszystkim swoje unikalne kompetencje w zakresie rozwoju technologii wodorowych, ale też olejów i środków smarnych, czy logistyki kolejowej. Połączenie z PKN ORLEN i PGNiG zagwarantuje nam dalszy dynamiczny rozwój, który pozwoli na rozwijanie dotychczasowych projektów, a także realizowanie nowych inwestycji.

Tylko jako jeden, silny podmiot będziemy mogli sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami transformacja energetyczna. Znamy nasze mocne strony i chcemy je wykorzystać do wzmacniania wartości nowego koncernu, a tym samym budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Zofia Paryła, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.

Realizacja transakcji i osiągnięcie efektu skali przełożą się bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Połączony koncern wzmocni pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wypracowanie najlepszych praktyk i wzrost zysków w perspektywie długoterminowej. Optymalizacja kosztów w tych obszarach przełoży się bezpośrednio na większą stabilność cen energii, w tym paliw – czytamy w komunikacie.

PKN Orlen chce zakończyć proces połączenia z Lotosem i PGNiG jeszcze w tym roku. Jak donosi Centrum Informacji o Rynku Energii CIRE.pl - PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Koncern zakłada, że do września opracowany będzie model połączenia, a cały proces zostanie zakończony w tym roku - poinformował Daniel Obajtek.

"Budujemy koncern multienergetyczny, który ma konkurować i rozwijać się z większą dynamiką. Koncern, który ma zasięg globalny, ale przede wszystkim w regionie. Bez koncernu o zdywersyfikowanych przychodach, z kilkoma filarami działalności nie mamy możliwości myśleć o rozwoju. Dziś na badania, na nowoczesną energetykę, rafinerię, petrochemię, detal potrzebne są miliardy złotych" - powiedział prezes Orlenu podczas środowego briefingu.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, poinformował, że Skarb Państwa zwiększy udział w nowym Orlenie, po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG, do 50 proc. z ok. 27 proc. obecnie. Dodał, że zabezpieczy to m.in. przed ryzykiem ewentualnego wrogiego przejęcia – czytamy na circe.pl. Zabezpieczamy tym samym nasz interes narodowy. To gwarancja, że Skarb Państwa będzie kształtował politykę tego koncernu multienergetycznego i jego ład korporacyjny. Zyska budżet państwa – napisał na swoim Tweeterze Ministerstwo Aktywów Państwowych. (Jolanta Plaza-Kluza, fot.: Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu