Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/01/2017 - 13:00

Co zrobić, żeby cię szef nie nękał po pracy telefonami i mailami?

Dla niektórych pracowników, także tych z Nowego Sącza, odbieranie po godzinach pracy służbowych e-maili, telefonów i sms-ów to chleb powszedni. Że to czas dla rodziny? Szefa to nie obchodzi. Taką sytuację chce zmienić resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Czy szykują się zmiany w kodeksie pracy?

Pani Iwona z Nowego Sącza, która jako marketingowiec pracowała dla jednej z dużych sieci handlowych, swoją przełożoną wspomina jak senny koszmar.

- W pracy spędzałam zwykle dłużej niż osiem godzin, ale ledwie udało mi się dotrzeć do domu, już miałam służbowy telefon. Albo to były uwagi dotyczące minionego dnia, albo rozmowa dotyczyła jakiegoś nowego, wymyślonego dla mnie zadania. Bywało, że późno w nocy dostawałam od niej SMS-y. Moja szefowa potrafiła mnie też nękać nawet w czasie urlopu. Miała do mnie pretensje, że nie odbieram służbowych e-maili.

Przeczytaj też: Ludzie w sądeckich firmach chcą związków zawodowych, ale ich nie zakładają. Ze strachu przed utratą pracy

Jak dodaje pani Iwona, kiedyś delikatnie napomknęła przełożonej, że zbyt mocno ingeruje w jej prywatny czas przeznaczony dla rodziny i odpoczynek.

- Usłyszałam, że jakoś inni nie mają problemu z dyspozycyjnością

Pani Iwona służbowego nękania w prywatnym czasie nie wytrzymała i zmieniła pracą na inną. Teraz, jak mówi, na bardziej ucywilizowanego szefa.

Tego rodzaju przykre doświadczenia są udziałem pracowników. Problem stał się na tyle poważny, że postanowiło się nim zająć ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska jest za uregulowaniem tych spraw w kodeksie pracy.

Przeczytaj też Mamy znowelizowany Kodeks Pracy. Co zyskamy?

– Może nie bardzo sztywno, ale w jakiś sposób powinno to być rozwiązane –przytacza jej wypowiedź Gazeta Polska Codziennie.- Z całą pewnością komisja kodyfikacyjna, która pracuje nad nowoczesnym kodeksem pracy, powinna tym zagadnieniem się zająć - powiedziała minister.

 Sama Rafalska przyznała, że jej także zdarza się o różnych przedziwnych porach dzwonić do swoich dyrektorów departamentów, o wiceministrach nie mówiąc, ale - jak podkreśla - jest to kadra kierownicza, która ma nienormowany czas pracy.

Czy ministerialne deklaracje zamienią sie w czyny? Minister zobowiązała się do przekazania sprawy swojemu zastępcy Marcinowi Zielenieckiemu, który jest szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. We wrześniu Komisja rozpoczęła prace nad indywidualnym i zbiorowym prawem pracy. W marcu 2018 r. ma przedstawić projekty kodeksów.

Zakaz nękania pracowników służbowymi mailami i telefonami po pracy doczekał się już ustawowego rozwiązania we Francji

Wprowadzony od nowego roku zapis zmusza firmy do zagwarantowania swoim pracownikom prawa do ignorowania służbowych e-maili czy telefonów poza godzinami pracy. Na takim rozwiązaniu mają zyskać zarówno pracownicy, jak i firmy, które nie będą musiały borykać się z przepracowaniem i wypaleniem swoich ludzi.

Nowa ustawa została przyjęta pod naciskiem związków zawodowych we Francji, które twierdziły, że nadużywanie smartfonów powoduje, że wiele osób pracuje ponad 35-godziny w tygodniu.

(ami). fot.A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu