Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
30/03/2023 - 11:05

Co Zajączek w tym roku przyniesie sądeckim dzieciom? Rodzicu, dziadku – tyle szykuj na wielkanocne prezenty

Prezenty od Zajączka nie są tak popularne, zwłaszcza wśród młodych Polaków, jak te pod choinkę czy na Gwiazdkę, tym niemniej obyczaj ten kultywuje sporo rodzin, także na Sądecczyźnie.

Czytaj też: Kto nie może odmówić pracy w Wielkanoc i co się za to należy?

Badanie przeprowadzone właśnie przez firmę PayPo potwierdza, że tradycji Zajączka wiernych wciąż jest 37 proc. rodzin. Taki odsetek respondentów kupuje prezenty z okazji Świąt Wielkanocnych.

Kto dostanie prezent na Zajączka, a kto nie

Najczęściej obdarowywane są dzieci, najrzadziej – rodzice i dziadkowie. Najpowszechniejszym upominkiem są słodycze, a kwota zakupu zazwyczaj mieści się w przedziale 50-100 zł. 

32 proc. osób nie kupuje nigdy prezentów z okazji Wielkanocy, a pozostałym 31 proc. zdarza się to sporadycznie. Jeśli jednak decydują się na wręczenie prezentu, Zajączek najczęściej odwiedza dzieci (odpowiedziało tak 42 proc. ankietowanych). Respondenci zdecydowanie rzadziej obdarowują całą rodzinę (25 proc.), małżonków (20 proc.), sporadycznie rodziców i dziadków (11 proc.). 27 proc. nie kupuje upominków nikomu, a 2 proc. skupia się w tym czasie na innych osobach (np. spoza rodziny). 

Jak wykazało badanie PayPo, kupowanie prezentów jest najbardziej powszechne w województwie Pomorskim, co potwierdziło aż 61 proc. ankietowanych. Na ten gest najrzadziej decydują się mieszkańcy Łódzkiego (43 proc.). Województwo małopolskie pod tym względem (52 proc.) plasuje się w środku regionów.

Jakie upominki przyniesie Zajączek na Wielkanoc 2023

W czołówce najczęściej kupowanych upominków plasują się słodycze i czekoladki, po które sięga aż 62 proc. ankietowanych. Mniejszą popularnością cieszą się zabawki i gry (33 proc.), świąteczne dekoracje (31 proc.), dodatki do domu i kosmetyki (po 22 proc.), książki (16 proc.), ubrania (12 proc.) czy kwiaty (11 proc.). 17 proc. badanych wskazało, że z okazji Wielkanocy wybiera inny prezent dla bliskich. 

Ankietowani najczęściej przeznaczają na upominek kwotę w przedziale 50-100 zł, co potwierdziła jedna czwarta badanych. Niewiele mniej, bo 23 proc. osób, wskazało przedział 100-200 zł lub 10-50 zł (22 proc.). 12 proc. Polaków przeznacza na tę okazję od 200 do 500 zł, prezenty za 500 i więcej złotych kupuje zaledwie 3 proc., a 16 proc. przeznacza na upominki jeszcze inną kwotę. ([email protected] fot.pixabay









Dziękujemy za przesłanie błędu