Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/03/2023 - 07:35

„Co to za wójt. Ona pewnie jeszcze nie pije wódki”. Jak słaba płeć mocno trzyma władzę w lokalnych samorządach

Tylko dwanaście procent wójtów, burmistrzów, prezydentów to kobiety. Dlaczego na najwyższych stanowiskach w samorządzie dominują mężczyźni? Czy wprowadzenie parytetów to skuteczne rozwiązanie tego problemu? Czy słaba płeć potrafi mocno trzymać władzę? Odpowiedzi na to pytanie szukały uczestniczki Europejskiego Kongresu Samorządów.

Ledwie jedna dziesiąta kobiet zasiada na najwyższych stanowiskach w samorządzie

Z czego to wynika? Między innymi z głęboko zakorzenionych  społecznych stereotypów.  

- Na starcie pracy w samorządzie spotykałam się z uwagami typu: co to za wójt, ma dopiero 33 lata – ona jeszcze pewnie nie pije wódki. Dziś moja praca, zaangażowanie i sukcesy pokazują, że wygląd wójta, ani jego wiek nie mają znaczenia. Liczą się wyniki – przekonywała Karolina Zowczak, która od roku 2014 jest  wójtem gminy Osieck.

czytaj też Szklany sufit w zawodowym awansie czyli słodko-gorzki posmak Dnia Kobiet  

Czy parytety są potrzebne?

Prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przywoływała 33 artykuł Konstytucji RP, który  mówi o realizacji zasad równości w obsadzaniu urzędów, czyli o tak zwanym parytecie - To tylko zapis, nie ma obowiązku jego stosowania.  Jednak uważam, że parytet jest potrzebny. Jeśli będzie mądrze wykorzystywany, nie jako łaska i przymus ale jako szansa,  może przynieść wiele dobrego. Dopóki nie zmieni się świadomość społeczna, takimi mechanicznymi sposobami musimy wprowadzać kobiety do samorządów – wskazywała  prezydent Słupska.

Jak podkreślały uczestniczki debaty, o skuteczności kobiet kierujących samorządami świadczą między innymi pozyskiwane inwestycje.

 - Trafiłam do samorządu, żeby zrobić coś dla społeczności  – przekonywała Katarzyna Kromp, wójt gminy Tuplice. - Zapewniam gminie fundusze na rozwój. Tuplice zajmowały 1500 miejsce pod względem wartości pozyskiwanych funduszy.  Po czterech latach starań jesteśmy na czterdziestym miejscu w tym zestawieniu – podkreślała Kromp.

czytaj też Kogo wójt Sękowej Małgorzata Małuch złowiła w biznesowe sieci [WIDEO]

Dobrze łączą życie prywatne z zawodowym

Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa podkreślała, że kobiety pracujące w samorządach potrafią łączyć życie prywatne z zawodowym, wskazując możliwości rozwoju - Oczywiście nie zapominamy, że za każdą kobietą stoi mężczyzna. Bez wspólnych działań, i  pomocy nie da się łączyć ról domowej i zawodowej – przekonywała Marta Majewska.

czytaj też Ta suma zwala z nóg. Majka Jeżowska zdradziła, jaką dostaje emeryturę  

Według Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, kobiety są bliżej mieszkańców wsi, miast. Przykładowo, przez lata kupują w tym samym sklepie, na targu, z sympatią zaglądają do wózków z dziećmi. „My kobiety widzimy więcej, szerzej, dostrzegamy codzienne problemy mieszkańców. Nie kryjemy emocji, na których można wiele zbudować –mówila prezydentka Słupska.([email protected])

Tłumy na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach




Konferencyjne centrum pękało w szwach!






Dziękujemy za przesłanie błędu