Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
05/03/2019 - 13:10

Co to za biznes za grube miliony robi sądecki Newag z naftowym koncernem

80 milionów złotych, tyle zarobi Newag na kontrakcie z firmą Lotos Kolej, należącą do naftowego koncernu. Sądecka spółka ma dostarczyć pięć supernowoczesnych lokomotyw, które wykorzystywane zostaną do przewozów towarowych.

Czy produkowane przez Newag supernowoczesne lokomotywy Dragon, już stały się rynkowym hitem? Najpierw kupiła je brytyjska firmą Freightliner zajmującą się europejskimi towarowymi przewozami kolejowymi, teraz sądeckie przedsiębiorstwo sfinalizowało kontrakt z Lotosem.

- To dwie lokomotywy czteroosiowe Griffin oraz trzy lokomotywy sześcioosiowe Dragon 2. Spółka będzie też świadczyła usługi serwisowe przez siedem lat – informuje Newag. Wartośc kontraktu to 80 mln złotych netto.

Czytaj też Lokomotywy Newagu uwiodły Brytyjczyków. Za 75 milionów

To kolejne zamówienie Lotosu, który ma już w swojej flocie pięć Dragonów.

– Lotos Kolej jest naszym wieloletnim, sprawdzonym klientem, eksploatującym między innymi. lokomotywy Dragon pierwszej generacji. Cieszymy się z dostawy kolejnych lokomotyw, w tym lokomotyw sześcioosiowych Dragon 2 (drugiej generacji). mówi Józef Michalik, wiceprezes Newagu.

Lokomotywa Dragon 2 to pierwsza w Europie sześcioosiowa lokomotywa elektryczna. Została zaprojektowana specjalnie do prowadzenia ciężkich składów towarowych.

Z kolei Griffin to czteroosiowa lokomotywa elektryczna, przeznaczona do przewozu składów towarowych i osobowych. Jej modułowa konstrukcja pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników. Lokomotywy Griffin mogą być przeznaczone do prowadzania składów towarowych o masie do 3, 2 tys. ton z prędkością do 160 kilometrów na godzinę oraz pociągów pasażerskich.

Czytaj też Sądeccy milionerzy. Sensacja na liście najbogatszych miesięcznika „Forbes”

Lokomotywy Newagu pozwolą jeszcze efektywniej wykorzystać nasz potencjał przewozowy i  poszerzyć ofertę spółki, co wpłynie na obniżenie kosztów operacyjnych –mówił podczas finalizowania kontraktu Jaromir Falandysz, wiceprezes zarządu Lotos Kolej.

Na sądeckiego Dragona postawiła jak dotąd zajmująca się europejskimi towarowymi przewozami kolejowymi brytyjska firma Freightliner. Dla polskiego oddziału koncernu Brytyjczycy zamówili pięć lokomotyw elektrycznych Dragon. Kontrakt opiewa na 75 mln złotych. fot,Jm. Newag

[email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach