Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/02/2021 - 07:45

Co w Sączu robić, żeby dobrze zarobić. Fachowcy na topie

Bycie magistrem nie gwarantuje sukcesu. Presja na zdobycie wyższego wykształcenia spowodowała, że wiele osób z dyplomem wylądowało w magazynach i supermarketach. Może lepiej po prostu zostać dobrym fachowcem, których brakuje na rynku. Jakie zawody są też na topie?

-Szkolnictwo zawodowe jest kluczowe dla reindustrializacji - to stwierdzenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego zderza się ze zdemolowanym w poprzednich latach systemem  kształcenia fachowców dla potrzeb rynku pracy. Presja na zdobycie wyższego wykształcenia spowodowała, że wiele osób z dyplomem wylądowało w magazynach i supermarketach.

Teraz ten system kształcenia wraca do łask i odrodził się w postaci szkół branżowych. Ministerstwo Edukacji właśnie opublikowało prognozę zapotrzebowania na fachowców na krajowym rynku pracy. Kto jest teraz na topie?

Czytaj też Galerie handlowe są pełne ludzi, a obok umiera zamrożony sądecki biznes 

Przede wszystkim dekarz. Jak czytamy na stronie resortu, aktualne i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych fachowców, co oznacza, że w tym zawodzie prace można dostać na pniu.

Dużym wzięciem cieszy się też technik robotyk. To nowy zawód jaki pojawi się w ofercie kształcenia od września przyszłego roku. Wśród nowych zawodów jest też monter nawierzchni kolejowej.

Czytaj też Tak zarabiają w sądeckich dyskontach. Cała prawda o pensjach w Lidlu i Biedronce 

- Zawód został dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej, m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także z planami rządu  dotyczącymi rozwoju sieci kolejowej w Polsce – informuje ministerstwo edukacji.

- Na liście fachowców, którzy nie mają problemu ze zalezieniem pracy jest jeszcze miedzy innymi automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych  czy  operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu