Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
21/01/2024 - 12:20

Co trzeci Polak obawia się, że sztuczna inteligencja ograniczy liczbę dostępnych miejsc pracy

Sztuczna inteligencja – AI, w branży HR czy marketingowej stała się już narzędziem wspierającym pracę, które spowszedniało. Korzystają z niej także osoby poszukujące pracy, często nie mając tego świadomości. To tylko dowodzi, że największe obawy o problemy do jakich w naszym życiu może dojść za sprawą sztucznej inteligencji mają osoby, które praktycznie nic o niej nie wiedzą.

Serwis Pracuj.pl, który sztuczną inteligencję wykorzystuje zwłaszcza w procesach rekrutacji, przy tej okazji przeprowadził ciekawe badania dotyczące stosunku pracujących Polaków do AI.

Boją się, a korzystają sami o tym nie wiedząc

Jak informuje Paweł Moszyński, dyrektor ds. strategii i rozwoju produktu w Grupie Pracuj, funkcjonalności oparte na sztucznej inteligencji są tam już wprowadzane od dawna, w celu ułatwienia kandydatom poszukiwania pracy.

– Otrzymujemy pozytywne sygnały o skuteczności wdrożonych przez nas rozwiązań. Oferty korzystające z mechanizmów AI odpowiadają obecnie za ponad połowę aplikacji o pracę w serwisie, a mechanizmy wspierające tzw. funkcję easy apply, wykorzystujące wcześniej przygotowane CV użytkowników, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy, dostępne są już przy blisko 7 na 10 ogłoszeń – wylicza ekspert.

Najnowsze badanie Pracuj.pl, pokazało, że aż 22% Polaków obawia się wzrostu znaczenia sztucznej inteligencji oraz automatyzacji procesów na swoim stanowisku pracy. Jeszcze więcej, bo aż 36% respondentów boi się, że przez sztuczną inteligencję w najbliższej przyszłości może zmaleć liczba dostępnych miejsc pracy na rynku.

Sztuczna Inteligencja zabierze pracę w branży uroda?

Najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas z niej nie korzystali. Przedstawiciele takich branż, jak marketing i PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia.

Grafika - materiały prasowe Pracuj.pl

Z drugiej jednak strony, mimo obaw  Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna i oceniają ją pozytywnie, na przykład przy poszukiwaniu zatrudnienia. Pod warunkiem, że nie zastąpi człowieka, lecz będzie dla niego wsparciem.

Zaskakuje jednak, że branżą, w której najczęściej pojawia się obawa o liczbę miejsc pracy w związku z rozpowszechnieniem sztucznej inteligencji, jest uroda i sport (53% przedstawicieli tej branży wyraża taką obawę). Jest to o tyle zaskakujące, że jak pokazały badania Pracuj.pl dotychczas tylko 7% przedstawicieli tej branży korzystało z narzędzi opartych w jakikolwiek sposób o mechanizmy sztucznej inteligencji. Warto zaznaczyć, że średnia dla wszystkich branż wynosi 13%.      ([email protected]) fot. Riekus/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu