Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
13/10/2021 - 07:25

Co się szykuje w Łącku. Nadajniki, anteny, sygnały radiowe

Mały komputer z nadajnikiem, który wysyła z wodomierza sygnał radiowy w kierunku specjalnego urządzenia z anteną. Przechwycony sygnał jest przekazywany do systemu zakładu komunalnego w Łącku. Tak gminna spółka będzie odczytywać dane z wodomierzy zainstalowanych w domach mieszkańców wsi. Tylko po co jest ten Wielki Brat?

Łącko idzie w nowoczesne technologie. Koniec ze spisywaniem przez inkasenta stanu licznika zużycia wody. Zakład gospodarki komunalnej  kupił radiowy zdalny system, który sam odczyta zużycie wody w gospodarstwach domowych oraz  nowoczesne wodomierze.  Na początek dwadzieścia sztuk.

Zestaw do odczytu składa się z licencji, tabletu, skanera, kompletu anten, głowic optycznych wraz z usługą wdrożenia i szkolenia. Łączny koszt systemu wyniósł blisko 9,5 tys. złotych -informuje urząd gminy.  

Czytaj też Budują u nas kolejny dworzec. Gdzie stanie ta superbudowla? [WIZUALIZACJA]

Początkowo zdalnym odczytem  będzie objęta tylko część Łącka. W przyszłym roku zostaną kupione kolejne nowoczesne wodomierze, potem nowoczesność zawita też do Maszkowic i Czerńca.  

Co gmina zyska dzięki Wielkiemu Bratu?-  Tradycyjny system zbierania danych o wskazaniach liczników u odbiorców jest bardzo pracochłonny, czasochłonny i narażony na zakłócenia procesu odczytu wynikające z braku dostępu do urządzeń. Takie przypadki zdarzają się z powodu nieobecności odbiorcy lub okresowo na przykład ze względu na niemożność otwarcia studzienki w okresie zimowym. Dodatkowymi wadami odczytu fizycznego są błędy ludzkie w odczycie, konieczność kilkakrotnego przepisywania stanu liczydła przy  wypełnianiu książek odczytów.

Wedle zapewnień gminy, radiowy system odczytu wodomierzy  jest niezawodny.  Opiera się na przesyłaniu danych o zużyciu wody za pośrednictwem fal radiowych. Oparty jest na najnowszej technologii gwarantującej niski pobór mocy, a tym samym długoletnią, bezobsługową pracę urządzeń. Co ważne, ogranicza możliwość wystąpienia pomyłek związanych z czynnikiem ludzkim, skraca czas odczytu, a przez to obniża ich koszty.

Czytaj też Rozliczenie małżonków ze skarbówką będzie mniej korzystne. Skąd te zmiany?

Jakie są jeszcze i inne korzyści? System umożliwia odczyt wskazań wodomierzy w przypadku utrudnionego dostępu, a także braku obecności mieszkańca. Nowoczesne rozwiązanie  daje też możliwość monitorowania pracy instalacji i funkcjonowania urządzeń pomiarowych oraz sygnalizuje awarie i nieautoryzowane ingerencje.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog