Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/03/2023 - 11:40

Co się dzieje z pieniędzmi na koncie ZUS po śmierci ubezpieczonego. Można je odziedziczyć czy nie można

Jak to jest z tymi pieniędzmi na koncie ubezpieczonych w ZUS jeśli ktoś się przeniesie na tamten świat? Czy na przykład współmałżonek, albo dzieci, mogą je dziedziczyć. Zakład wyjaśnia wątpliwości.

- Środki zapisane na subkoncie ubezpieczonego w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie śmierci. Tak, jak to się dzieje w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym  – wyjaśnia biuro prasowe Zakładu.

Tylko subkonto w ZUS, bez członkostwa w OFE

Jeśli ktoś ma subkonto w ZUS, to może wskazać osoby uprawnione do zapisanych na nim środków po jego śmierci. W dowolnym momencie może też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

ZUS informuje ubezpieczonego, który nie zawarła umowy z OFE, o tym, że musi ona złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych między nim a jej współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jej śmierci. - Warto z tego skorzystać. Jeśli nie ma takiego wskazania, wówczas środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej – wyjaśnia Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek ZUS.  

czytaj też Mało kto o tym wie. Można odliczyć od podatku i zaoszczędzić sporo pieniędzy 

Co musi zrobić ZUS

– W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, ZUS – na podstawie jej wskazania – informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie tej zmarłej osoby o tym, że mogą one złożyć wniosek o wypłatę, mimo że przepisy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku – tłumaczy Ewa Kosowska.

Podział środków na subkoncie następuje na podstawie wniosku uprawnionego do tych środków, w oparciu o złożone wcześniej oświadczenie i wskazanie.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, są przekazywane osobom wskazanym przez zmarłego, a jeśli nie ma takich osób, wówczas wchodzą w skład spadku.

Aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS, nie trzeba korzystać z pośredników. Wystarczy przyjść do placówki i złożyć odpowiedni wniosek. Można go pobrać TUTAJ

czytaj też Ostatni termin dla rodziców. Kto nie zdąży, pieniądze przepadną. Zostały tylko trzy dni

Subkonto w ZUS i członkostwo w OFE

Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, wskazanie osób uprawnionych do środków zapisanych na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS powinien złożyć w swoim OFE.

Podział środków po śmierci rozpoczyna się w otwartym funduszu emerytalnym. Oznacza to, że osoba do nich uprawniona musi w pierwszej kolejności złożyć stosowny wniosek do właściwego OFE, aby otrzymać należne środki.

W ciągu czternastu dni od momentu zrealizowania podziału OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w OFE w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, także i ich udziale w środkach zgromadzonych na rachunku w OFE.

czytaj też Kolejne, wielkie zmiany w kodeksie pracy. Jedni będą zadowoleni, inni wręcz przeciwnie 

Podział środków na subkoncie w ZUS jest zatem konsekwencją podziału środków zgromadzonych w OFE. Po tym jak do ZUS wpłynie stosowne zawiadomienie z OFE, ZUS ma trzy miesiące na podzielenie i wypłatę środków zapisanych na subkoncie zmarłej osoby ubezpieczonej. ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu