Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
25/01/2019 - 14:25

Co na Sądecczyźnie jest oczkiem w głowie premiera Morawieckiego

- To ma być przełamywanie dotychczasowych trendów, które były trendami zwijania się - tak o budowie nowej trasy Podłęże-Piekiełko mówi premier Mateusz Morawiecki. Czy ta obiecująca deklaracja oznacza, że szef rządu będzie trzymać szczególna pieczę nad długo wyczekiwaną przez Sądecczyznę inwestycją?

- Rozwój kolei to dla mnie oczko w głowie  -  mówił w swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki i zapewniał, że na inwestycje kolejowe, które jak dotąd były w zapaści, w ciągu najbliższej dekady rząd chce przeznaczyć 100 miliardów.

Czy oczkiem w głowie dla premiera będzie budowa linii Podłęże-Piekiełko? To właśnie tę długo wyczekiwaną na Sądecczyźnie trasę Mateusz Morawiecki przywołał jako przykład przełamywania inwestycyjnych zaniedbań wobec mniejszych miejscowości.

- To będzie nowa linia, nowa trasa kolejowa, która ma przełamywać dotychczasowe trendy, które były trendami zwijania – mówił szef rządu. - My pokazujemy, że można rozwijać kolej, rozwijać kolejnictwo, jest to bardzo ważna część naszej strategii: uzupełnienie całej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Dlatego odpowiadając na potrzeby mieszkańców polskich regionów uruchamiamy nowy program kolej plus.

Czytaj też Adamczyk przyjechał po torach czyli suspens w piekielnej operze mydlanej

Rządowy program zakłada między innymi przywrócenie tras do miast powiatowych o łącznej długości 200 km oraz budowa nowej. Licząca 40 kilometrów Linia Podłęże-Piekiełko będzie najdłuższa.

Przypomnijmy, że na początku stycznia, po zakończeniu przetargowej wojny między dwoma konsorcjami, kolej podpisała umowę na projekt dokumentacji inwestycji. Nowa trasa będzie wymagała między innymi budowy 58 km torów kolejowych, 11 tuneli, 8 estakad, 20 mostów, ponad 30 wiaduktów.

Czytaj też No ludzie kochani! Czy do tego w Nowym Sączu potrzebny jest aż sam premier?

Zapisana w Krajowym Programie Kolejowym inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, o wartości 311,7 mln złotych, obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod inwestycję. Finansowanie tego etapu, który ma się zakończyć w drugim kwartale 2021 roku, jest już zapewnione ze środków krajowych.

Etap drugi obejmuje prace modernizacyjne linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Ich wartość to ponad 3 mld zł. Środki na tę inwestycję są częściowo zapewnione z funduszy unijnych. To kwota 685,5 mln zł, która stanowi 22 proc. potrzebnych na ten cel środków. Trzeci etap, co ma to kosztować blisko 3,8 mld złotych, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna.  Na realizację tej części inwestycji jak na razie środki nie zostały zapewnione.

[email protected] fot. MAKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)