Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
08/01/2018 - 10:40

Co ma kamera termowizyjna do rachunków za prąd, gaz i węgiel w Starym Sączu?

Jak sprawdzić którędy ucieka najwięcej ciepła z naszego domu i tym samym docieplić go tak, by płacić mniej za gaz, węgiel czy prąd? Władze Starego Sącza proponują mieszkańcom, by skorzystali z kamery termowizyjnej. Kto i za ile może skorzystać z tego rozwiązania?

- Z kamery może skorzystać każdy mieszkaniec naszej gminy – podkreśla zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. W praktyce oznacza to, że kamera może trafić do każdej nieruchomości mieszkalnej na terenie gminy Stary Sącz niezależnie od tego, czy jej właściciele zgłosili akces do któregoś z programów związanych z termomodernizacją czy wymianą pieców.

Zobacz też: Stary Sącz: Zbudują nowe, wielkie rondo i „kupią” inwestorów. Ile na to pójdzie?

Kolejna ważna informacja jest taka, że badanie jest całkowicie bezpłatne. – Ale kamerą będziemy dysponować tylko przez ograniczony czas dlatego ilość badań jest ograniczona – zaznacza Gizicki.

W konsekwencji choć badania będą przeprowadzane dopiero od 15 do 26 stycznia to już ruszyły zapisy dla chętnych.

Prowadzi je Krzysztof Kądziołka, eko-doradca urzędujący w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu w pokój nr 11, telefon: 18 446 02 70 wew. 128 lub 148, e-mail: [email protected]

Dlaczego gmina zachęca mieszkańców do przeprowadzenia badań i co te badania dają?

Zobacz też: Stary Sącz: Budżet na 2018 rok to „budżet marzeń”. Co będą mieli z tego mieszkańcy gminy?

- Każdy budynek emituje ciepło, które ucieka bezpowrotnie do atmosfery. W naszym interesie jest, aby było go jak najmniej, ponieważ wtedy zużyjemy mniej energii na ogrzewanie i obniżymy rachunki. Nawet jeśli sądzimy, że do budowy użyliśmy najcieplejszych materiałów, może się okazać, że przez błędy wykonawcze izolacja nie jest tak skuteczna jak sądziliśmy – informują urzędnicy.

-  W efekcie finalnym mogą powstać mostki termiczne w newralgicznych miejscach konstrukcji. Warto więc przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże miejsca, gdzie ciepło ucieka z domu – mówią o zaletach badania.

By badania były rzeczywiście miarodajne najlepiej wykonać je dwa razy – przed i po dociepleniu budynku. Kamery trafią do Starego Sącza w ramach programu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem http://www.stary.sacz.pl/pl/3396/184712/Polecamy_badanie_kamera_termowizyjna.html

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)