Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
23/09/2018 - 07:00

Co dalej z krynickim budynkiem PKP? Coś drgnęło w tej sprawie!

Podróżni, którzy zamierzają wybrać kolej jako swój środek transportu na krynickim dworcu PKP jeszcze nie kupią biletu, nie uzyskają też bliższych informacji o rozkładzie jazdy. Ten, znajdujący się w gablocie dla wielu jest nieczytelny. Niestety, budynek nadal nie jest własnością gminy. Czy to się niebawem zmieni? Coś ostatnio drgnęło w tej sprawie!

W  październiku ubiegłego roku Urząd Miasta w Krynicy-Zdroju  otrzymał  oficjalne  pismo z informacją,  że w pierwszym  kwartale 2018  obiekt zostanie  bezpłatnie  przekazany miastu.  Jednak  w styczniu  br. przyszła informacja o zmianie tej  decyzji.  

PKP chciały częściowo odsprzedać budynek. Decyzja  taka  jest  pochodną raportu NIK,  z którego wynika,  że przekazywanie dworców samorządom  nie do końca jest zgodne z prawem.  - Według mnie jest to absurd, bo – wystarczy spojrzeć na wiele miast  w Polsce, które  podobne transakcje  odbyły i są dobrymi gospodarzami tych obiektów.  - mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy.

Od trzech lat Urząd Miasta walczy o przejęcie wymarłego  dworca.  Ostatnio coś  drgnęło w tej sprawie.  A to, jak zauważa Dariusz Reśko,  w związku ze zmianą władz w PKP Oddziale Zarządzania Nieruchomościami w Krakowie.- Niedawno odbyłem konstruktywne rozmowy z nowymi władzami i  rozpoczęliśmy omawiać sprawę od początku.  Wystąpiłem ponownie o bezpłatne przejęcie budynku lub z częściową odpłatnością za jego użytkowanie, ale z wyceną. – dodaje burmistrz -" Sądzę, że  w ciągu najbliższych tygodni otrzymam odpowiedź, czy PKP  mogą przekazać obiekt bezpłatnie czy też odpłatnie. A jeśli odpłatnie, to  ile by to kosztowało. Muszę wiedzieć, czy miasto będzie na to stać”.

Jak można zagospodarować budynek dworca?

Zgodnie z ustawą o PKP dworzec może być przekazany nieodpłatnie,  jeżeli nabywca planuje na jego terenie realizację zadań związanych z szeroko pojętym transportem. Warunkiem nieodpłatnego przekazania obiektu jest też zagospodarowanie części powierzchni na poczekalnię dla podróżnych.

Plany zagospodarowania już są.  Krynicki dworzec ma zostać częściowo przebudowany dla potrzeb centrum kultury i biblioteki.

(MKA). fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)