Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 27 czerwca. Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława
11/07/2018 - 18:10

Co ci zrobię, jak mnie zwolnisz. Zemsta na pracodawcy po sądecku

Czasy, kiedy podwładny na Sądecczyźnie w obawie o utratę etatu, nie walczył o swoje prawa, powoli odchodzą do lamusa. Ci, którzy czują się pokrzywdzeni, biorą odwet i skarżą się Państwowej Inspekcji Pracy. Robią tak nie tylko ci, którzy robotę stracili.

Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów i łamią prawa pracowników muszą się mieć na baczności, bo coraz rzadziej uchodzi im to na sucho. Ci, którzy czują się pokrzywdzeni, nie mają dziś oporów ze składaniem donosów.

- Przetrzepali nam akta osobowe, wynagrodzenia, czas pracy, godziny nadliczbowe i  ewidencje urlopów - wspomina kontrolę inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy kadrowa jednej z sądeckich firm. Skargę złożył pracownik, który się zwolnił. Były tylko z tego same kłopoty - dodaje.

Czytaj też O czym donoszą w donosach do urzędu skarbowego sądeczanie. Czy fiskus robi z tego użytek?

Te kłopoty są widoczne w statystykach PIP, gdzie trafia coraz więcej skarg.

- Do końca września 2017 roku było ich 38 600. – To o 15 procent więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku – mówi na łamach Dziennika Gazeta Prawna rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska. - Najwięcej skarg dotyczy niewypłacania wynagrodzenia za pracę. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku wpłynęło ich ponad 9 100. W ubiegłym roku było ich około 7 800.

W ogólnopolskie statystyki wpisuje się też lokalny rynek pracy w Małopolsce i na Sądecczyźnie. To, że skarg przybywa potwierdza Anna Majerek, rzecznik prasowy  Okręgowego Inspektoratu PIP w Krakowie, która przytacza dane z ubiegłego roku. 

- To było łącznie 834 skarg i wniosków, z czego 467 wpłynęło do oddziału w Nowym Sączu. Wśród skarg dotyczących zarejestrowanych w sądeckiej placówce 178 pochodziło od aktualnych pracowników, zbliżoną liczbę skarg i wniosków złożyli byli pracownicy, a 41 skarg wpłynęło od osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach