Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
27/06/2018 - 10:55

Co budują przy Zielonej? Wielki żuraw za blaszanym płotem. [ZDJĘCIA]

Wielki plac budowy, na którym od jakiegoś czasu zwijają się robotnicy, budzi powszechne zaciekawienie. Jedni twierdzą, że to Konspol rozbudowuje stację benzynową, inni obstawiają, że przy Zielonej budują elegancki biurowiec, jeszcze inni mówią o bloku stawianym przez developera. Jak jest prawda?

Niektórym trudno uwierzyć. Niemal naprzeciwko Biedronki przy ulicy Zielonej budują ... Biedronkę. Przechodnie na tę wieść kręcą głowami. - Muszą  u nas zbijać kokosy, skoro budują sklep koło sklepu - komentują.

To już jedenasty sklep Biedronki  w Nowym Sączu. Dlaczego Portugalczycy zdecydowali się na postawienie kolejnego dyskontu?

- Na bieżąco analizujemy zapotrzebowanie klientów na nowe placówki naszej sieci. Decyzje o uruchamianiu nowych sklepów związane są  przede wszystkim z potencjałem danej lokalizacji, czyli tym, jak duże może być zainteresowanie mieszkańców kolejnym sklepem w okolicy - wyjaśnia Barbara Tokarz z biura prasowego Jeronimo Martins.

Jak to jest z tymi  zbijaniem kokosów w Nowym Sączu. Na pytanie jaki jest roczny obrót dziesięciu placówek, w liczącym osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców mieście, sieć nie odpowiada.

- Nie udostępniamy danych sprzedażowych w odniesieniu do placówek w poszczególnych miastach. Zgodnie z wymogami raportowania giełdowego, wyniki finansowe osiągane przez Grupę Jeronimo Martins podawane są co kwartał. Zgodnie z komunikatem Grupy, w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż sieci Biedronka wyniosła 2,9 mld euro. 

Nowy sklep stawia firma  Trans Konspol. To spółka będzie właścicielem obiektu, który Biedronka wydzierżawi na dziesięć lat. Dyrektor przedsiębiorstwa Władysław Zygmunt zdradza, że wybudowanie nowego sklepu to koszt 5 mln złotych.

- Przekazanie placu budowy  nastąpiło 30 maja.  Teraz już zalewane są ławy fundamentowe. Do końca listopada ma być wszystko gotowe pod klucz. Budynek jest standardowy. Powierzchnia sklepu wyniesie ponad tysiąc metrów kwadratowych z parkingiem na blisko 80 aut - mówi Zygmunt.

Nowa Biedronka to nowe miejsca pracy. Ile osób znajdzie zatrudnienie w kolejnej siedzibie sieci i ile mogą zarobić na starcie?

- W każdej z naszych placówek zatrudnionych jest przynajmniej kilkanaście osób - wyjaśnia  Barbara Tokarz z biura prasowego Jeronimo Martins. - Osoby rozpoczynające pracę w Biedronce jako sprzedawcy-kasjerzy na pełen etat mogą obecnie zarobić co najmniej 2650 zł brutto. Dodatkowo mogą liczyć na uznaniową premię kwartalną w  zależności od uzyskanych wyników.

Jak ekspansję Biedronki komentują lokalni handlowcy?

- Znikanie małych sklepów, to tylko jedna strona medalu. Wielkie zagraniczne sieci handlowe zarabiają na lokalnym rynku, ale prawie niczego nie kupują od lokalnych producentów - mówi prezes sadeckiej Kongregacji Kupieckiej Józef Pyzik.-  Jeśli już jakiś towar z  naszego rynku trafia do Biedronki, to są to ilości śladowe i na warunkach dyktowanych przez dyskont.

Pyzik ubolewa, że Polska, w przeciwieństwie do innych krajów nie potrafi  stawiać warunków wielkim sieciom handlowym.

- Na zachodzie wejście sieci w kolejne miejsca wiążę się z umową: stawiacie sklep, ale towaru kupujecie na lokalnym rynku. U nas to niemożliwe. Podczas spotkania w sądeckim magistracie z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim,  jeden z miejscowych przedsiębiorców pytał, czy takie rozwiązanie prawne jest możliwe także w Polsce. Usłyszeliśmy, że nie można wprowadzić takiej formalnej regulacji...

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach