Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 lipca. Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
04/04/2019 - 09:40

Chwasty najczęściej występujące w zbożach i skuteczne metody ich zwalczania

Rosnące w uprawie chwasty stanowią zagrożenie dla wielkości i jakości plonu. Należą one do wielu rodzin botanicznych, zarówno dwuliściennych, jak i jednoliściennych. Zwalczanie chwastów to jedna z podstaw udanej produkcji zbóż.


Chwasty najczęściej występujące w zbożach i skuteczne metody ich zwalczania
Jednak oprysk na chwasty dwuliścienne czy jednoliścienne należy wybrać z rozmysłem, by nie dopuścić do powstania roślin opornych na powszechnie stosowane substancje czynne.

Jakie gatunki chwastów najczęściej zagrażają uprawom?

Uprawom zagrażają takie chwasty dwuliścienne jak: mak polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, przytulia czepna, maruna bezwonna, niezapominajka polna, tasznik pospolity, dymnica pospolita, chaber bławatek, kąkol polny, ostrożeń polny, szarłat szorstki, poziewnik szorstki, a także bodziszki, przetaczniki czy komosy. Problemem w wielu uprawach zbóż są także trudne w zwalczaniu samosiewy rzepaku.

Z kolei najgroźniejszymi chwastami jednoliściennymi w uprawach zbóż są: miotła zbożowa, wyczyniec polny, stokłosy, owies głuchy, a w niektórych uprawach także trawy wieloletnie: perz właściwy, trzcinnik piaskowy czy wiechliny. Wyżej wymienione chwasty konkurują ze zbożami o światło, wodę składniki mineralne. W wielu przypadkach są żywicielami dla organizmów chorobotwórczych i szkodników oraz utrudniają zbiór.

Zwalczanie rosnących chwastów

Zwalczanie chwastów w zbożach nie jest zadaniem prostym i wymaga wielu zabiegów. Dotyczy to zarówno chwastów jednoliściennych, jak i dwuliściennych. Ich poszczególne gatunki różnią się wrażliwością na substancje czynne. Skuteczny oprysk na chwasty dwuliścienne to taki, który zwalcza szerokie spektrum gatunków. By to uzyskać, stosuje się m.in. preparaty zawierające kilka związków aktywnych. Takimi preparatami są np. Axial One, który zawiera pinoksaden i florasulam, czy Axial Komplett Pak, zawierający oprócz pinoksadenu i florasulamu także metsulfuron metylu. Za ich pomocą można zwalczyć większość najpospolitszych chwastów dwuliściennych i jednoliściennych. Nie likwidują one jedynie takich roślin jak: rdest powojowaty, fiołek polny, przetacznik bluszczykowy czy przetacznik perski. Do pozbycia się tych odpornych chwastów warto posłużyć się inną taktyką.

Walka od początku

W czasie wschodów chwastów i we wczesnych fazach rozwojowych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych najlepiej sięgnąć po preparat aplikowany doglebowo. Przykładem jest preparat Boxer zawierający prosulfokarb. Ten oprysk na chwasty dwuliścienne pozwoli usunąć z pola gatunki: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, komosa biała czy rumianek pospolity w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego czy jęczmienia ozimego. Preparat ten można wykorzystać też w uprawach żyta jarego. Usuwanie chwastów tuż przed wschodami zbóż poprawia wzrost młodych roślin, a w przypadku ozimin zwiększa szanse na dobre ich przezimowanie.

Problemy ze zwalczaniem chwastów

Najważniejszym zagrożeniem, związanym ze zwalczaniem chwastów dwuliściennych i jednoliściennych, jest nabywanie przez nie odporności. Proces selekcji odpornych roślin stanowi najczęściej skutek długotrwałego stosowania tych samych substancji aktywnych do zwalczania chwastów. By temu zapobiec, konieczne jest wykonywanie zabiegów preparatami zawierającymi substancje czynne należące do różnych grup chemicznych. W przypadku niektórych produktów, np. preparatu Boxer, zaleca się tylko jeden oprysk na chwasty dwuliścienne w sezonie.

Prawidłową ochronę zbóż przed chwastami warto wspomagać odpowiednimi zabiegami agrotechnicznymi i starannie planowanym płodozmianem.

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik