Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
przewiń w dół
06/01/2016 - 21:25

Chińczycy z Suzhou w Nowym Sączu

Krótka, bo jednodniowa, ale rzeczowa była wizyta sześcioosobowej delegacji Chińczyków z zaprzyjaźnionego miasta Suzhou (Suczou). Przewodniczył jej wiceburmistrz Xu Ming. W Miejskim Ośrodku Kultury podjął delegację wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

Burmistrz Xu Ming przypominając oficjalne spotkanie premierów z Europy Środkowej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które niedawno odbyło się właśnie w Suzhou, podkreślił, że nie tylko wizyta premierów rządów i Prezydenta Andrzeja Dudy, ale liczby obrazujące obroty handlowe są dowodem, iż kontakty Chin, także z naszą częścią Europy, rozwijają się coraz prężniej i Suzhou jest i chce umacniać swoją pozycję lidera w tych kontaktach.
Burmistrz Suzhou, wyraził chęć dalszej współpracy z naszym miastem, czego efektem miałoby być podpisanie umowy o współpracy partnerskiej obu miast, do końca czerwca tego roku.
Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż podkreślił, iż decydujący głos w tej sprawie dla Nowego Sącza będzie mieć Rada Miasta. Ramy przyszłej umowy partnerskiej nakreśla list intencyjny podpisany w 2005 roku. Jerzy Gwiżdż omówił główne obszary, które interesują sądeczan. Na pierwszym miejscu jest wymiana kulturalna. Wymiana twórców, grup twórczych i zespołów da szanse sądeczanom i mieszkańcom Suzhou na odkrywanie i lepsze poznanie odrębnych kulturowo światów. Ważnym punktem współpracy ma być wymiana młodzieży. Współpraca gospodarcza i wymiana handlowa to kolejne możliwe obszary naszej współpracy z Chińczykami. Turystyka, udział przedstawicieli zaprzyjaźnionych miast w polsko - chińskich kongresach regionów, współpraca między samorządami, to zagadnienia, które powinny znaleźć się w przygotowywanej umowie.
Burmistrz Xu Ming potwierdził zainteresowanie Chińczyków tymi samymi obszarami i zaproszenie do współpracy również nowosądeckich przedsiębiorców. Podczas krótkiej wizyty goście z Chin zwiedzili Bazylikę św. Małgorzaty, ratusz oraz wystawy w Domu Gotyckim Muzeum Okręgowym.

Źródło: UM w NS

ES

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu