Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/01/2021 - 10:50

Chełmiec: radni ustalili zasady umorzenia długów wobec gminy dla firm i osób

Pod koniec zeszłego roku chełmieccy radni podjęli jednogłośnie bardzo ważną uchwałę, która w jednoznaczny sposób przesądza kto i w jakich okolicznościach może ubiegać się o umorzenie długów zarówno wobec samego Urzędu Gminy jak i jednostek samorządu. Szczegóły?

Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że portfele części chełmieckiej społeczności kurczą się w szybkim tempie: mieszkańcy tracą pracę a przedsiębiorcy dochody. Do tego dochodzą sytuacje losowe – np. śmierć dłużnika, likwidacja firmy a i koszty windykacji są nieraz niewspółmiernie wysokie, do kwoty, którą samorząd chce odzyskać.  Z tego między innymi powodu tak ważne jest, by ustalić zasady kto, kiedy i na jakich zasadach może ubiegać się o umorzenie zobowiązań. Co uchwalili radni?

Jeśli zobowiązanie nie przekracza kwoty 10 000 złotych, decyzję o umorzeniu zaległości może podjąć samodzielnie wójt. Jeśli dług jest wyższy o umorzeniu musi zadecydować rada. W tym wypadku mowa o zaległościach w opłatach uiszczanych bezpośrednio na rzecz Urzędu Gminy.

Zobacz też: Chełmiec: po podwyżce opłat jest i nowy sposób odbioru śmieci

W przypadku gdy dłużnik zalega z w wierzytelnościami wobec jednostek organizacyjnych samorządu sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Jeśli dług nie przekracza 1 000 złotych, o umorzeniu morze zadecydować szef jednostki, jeśli kwota zamyka się w przedziale powyżej 1 000 złotych, ale nie przekracza pułapu 10 000 złotych decyzja należy już do wójta. Gdy zadłużenie jest jeszcze wyższe do jego umorzenia niezbędna jest decyzja Komisji Budżetowej rady.

Jeśli natomiast zadłużenie obejmuje zobowiązania wobec instytucji kulturalnych, to ich szefowie mogą samodzielnie podjąć decyzję u umorzeniu kwoty do 1 000 złotych, powyżej decyzja należy do wójta. Przy czym raport o wysokości udzielonych ulg dyrektorzy placówek muszą składać wójtowi co roku nie później niż do 31 stycznia.

Zobacz też: Koniec z rodzinnymi ulgami śmieciowymi w Chełmcu. Radni byli jednomyślni

Kto może ubiegać się o podobną pomoc? I tu – by nie zostawić żadnych niedomówień – zacytujmy konkretny fragment uchwały.
Należność może zostać umorzona z urzędu w całości jeżeli:
1) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000,00 zł,
2) osoba prawna - firma - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,
5) zachodzi interes publiczny.

Jeżeli okaże się, że dłużnik nie spełnia kryteriów wspomnianych wyżej, to dzięki decyzji rady, może ubiegać się o rozłożenie spłaty zaległości ratami. Dłużnik musi sam złożyć stosowny wniosek do gminy i jednocześnie udowodnić, że spełnia kryteria – np. wykazać spadek dochodów, problemy finansowe związane z prowadzeniem działalności choćby z tytułu obostrzeń epidemiologicznych.

Uchwała obowiązywać ma w tej formie aż do 30 czerwca 2024 roku. Za jej przyjęciem zagłosowało wszystkich 20 radnych obecnych na sesji 10 grudnia 2020. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczain.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu