Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
16/03/2019 - 23:10

Chełmiec: jak to jest z tą kopalnią w Klęczanach? Może wydobywać? My już wiemy

Kopalnia Surowców Skalnych w Klęczanach to spółka, której sto procent udziałów należy do gminy Chełmiec. Mimo to radnym i zainteresowanym kondycją finansową i przyszłością firmy - w tym adwersarzom politycznym wójta Bernarda Stawiarskiego - trudno uzyskać jakiekolwiek informacje na ten temat. Nam udało się ustalić jedno – KSS „Klęczany” ma koncesję na wydobycie. W 2018 roku koncesja była jednak chwilowo wstrzymana. Dlaczego?

O tym, że informacje o kopalni są udzielane przez władze gminy albo bardzo skromnie, w ograniczonym zakresie albo wcale wiadomo nie od dziś. O kontrowersjach związanych z tą spółką pisaliśmy m.in. w publikacjach 
Chełmiec: moralność wójta i radnego a w roli głównej kopalnia w Klęczanach 
Wójt Stawiarski znów przegrał w sądzie ze Zbigniewem Leśniakiem

Jakiś czas temu w gminie Chełmiec gruchnęło wieścią, że KSS Klęczany ma problem z koncesją na wydobycie a to rzecz kardynalna dla funkcjonowania tego miejsca. Jak jest naprawdę? Pytania skierowaliśmy wprost do Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie. Dyrektor OUG Krzysztof Paraszczuk ucina spekulacje – kopalnia ma koncesje na wydobycie. Ostatnia została wydana 19 lutego 2019 roku. Koncesje obowiązują do 31 grudnia 2023 roku.

Na nasze dociekania o przestojach w działaniu kopalni odpowiada z kolei: - W dniu 28 lipca 2018 roku kierownik Ruchu Zakładu Górniczego „Klęczany” wstrzymał ruch (zaprzestał prowadzenia robót górniczych) w części północno wschodniej z uwagi na brak minimalnych szerokości poziomów eksploatacyjnych określonych w planie ruchu.

Dyrektor odniósł się też do spekulacji związanych z wykupem gruntów na rzecz kopalni. Radni systematycznie dopytują o plany wykupu ziemi w związku z rozwojem przedsiębiorstwa. Do dziś nie dostali konkretnej informacji poza tą, że podobne działania nie są obecnie koniecznie. A jak to jest w rzeczywistości i czy ma to wpływ na funkcjonowanie KSS „Klęczany”.

- Kopalnia Surowców Skalnych „Klęczany” Sp. Zo.o. prowadzi działalność górniczą na gruntach o uregulowanym stanie prawnym w granicach udokumentowania złoża tj. wewnątrz obszaru górniczego „Klęczany VI” z zachowaniem zakresu eksploatacji ustalonego w planie ruchu. W sprawach dotyczących własności gruntowych informacji może udzielić przedsiębiorca.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020