Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
23/11/2022 - 08:40

Chełmiec: ile będziesz płacił za odbiór śmieci? Planują grube podwyżki

Już na najbliższej sesji radni z Chełmca podejmą decyzję odnośnie stawek za odbiór śmieci, które będą obowiązywać przez kolejne 12 miesięcy. I co tu kryć – zgodnie z projektem uchwały szykują się grube podwyżki.

Chełmiec: ile będziesz płacił za odbiór śmieci? Planują grube podwyżki

Zobacz też: Chełmiec: kopalnią w Klęczanach zarządza teraz spec od gminnej oświaty

Tytułem wstępu. Jeszcze trzy lata wstecz gmina Chełmiec miała niemal najniższe stawki śmieciowe w powiecie. Przed podwyżką w kwietniu 2019 roku wynosiły one bowiem kolejno za śmieci segregowane 4,9 zł od osoby i 15 zł za odpady zmieszane. Potem wzrosły do 8,5 i 25 zł a dalej do 19,9 i 70 zł. W międzyczasie – używając kolokwializmu - gmina miała jednocześnie bardzo poważne problemy z utrzymaniem kontrahenta, firmy, która dawałaby gwarancję stabilnej obsługi systemu śmieciowego. Pisaliśmy o tym w publikacji Znowu się sypie sprawa z wywozem śmieci w gminie Chełmiec?

Według kolejnej uchwały od 1 stycznia 2021 za śmieci segregowane trzeba płacić miesięcznie aż 20 zł a przy braku segregacji 70 zł. 10 złotych ulgi – i to od nieruchomości, a nie od osoby -  przysługuje tym, którzy prowadzą kompostownik, ale nie ma już nawet wzmianki o podtrzymaniu preferencyjnych stawek dla rodzin wielodzietnych. Ten konsensus udało się uzyskać nie bez wrzenia - w samym projekcie uchwały gmina zaproponowała bowiem aż 25 zł od osoby.

Zobacz też: Chełmiec: grzejesz z użyciem prądu? Zobacz, jak dostać dopłatę

Rok później W projekcie uchwały przedstawionym na ostatnią sesję gmina planowała podnieść wysokość opłat śmieciowych z 20 złotych na 25 za odpady segregowane od osoby. Radnym udało się jednak przeforsować swoją propozycję, czyli 24 zł. Radni byli niemal jednomyślni, przeciw był radny Stanisław Kuzak.

Pozostałe zapisy uchwały zostały bez zmian, co oznacza, że gmina nie stosuje już stawek preferencyjnych dla rodzin wielodzietnych, które jeszcze w 2019 roku funkcjonowały według klucza – im więcej dzieci, tym większe zniżki.

W tym roku, w projekcie uchwały przygotowanym na najbliższą sesję, znów są podwyżki. Za śmieci zdawane w sposób selektywny gmina chce pobierać 29 zł od osoby miesięcznie, za śmieci zmieszane aż 70 zł. Jedyna zniżka na jaką można liczyć to 50 groszy od nieruchomości jeśli jej gospodarze prowadzą kompostownik i nie zdają śmieci zielonych. Co na to radni? Przekonamy się o tym na sesji już 25 listopada. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu