Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
21/09/2018 - 22:05

Ceny prądu rosną? Instalacje fotowoltaiczne to sposób na tańsze życie

Zgodnie z szacunkową analizą kosztów energii elektrycznej przeprowadzoną przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) cena energii elektrycznej wzrasta w zatrważającym tempie. Jeśli ta tendencja nie zostanie zmieniona po 2020 r. będziemy mieli najwyższe ceny energii elektrycznej spośród wszystkich państw członkowskich Uni Europejskiej.


Wynika to bezpośrednio ze wzrostu opłat za emisję CO2. Polska jest jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej która większą część energii elektrycznej wytwarza podczas procesu spalania węgla kamiennego oraz brunatnego którego ceny ciągle rosną, a koszty za emisję CO2 są dodatkowo doliczane do kosztów kupowanej przez nas energii.

Najgorszy okres czeka nas do 2030 r. Koszty za prąd elektryczny małych i średnich przedsiębiorstw wzrosną nawet o 19,2 proc. w stosunku do kosztów z 2015 r. Zwiększenie kosztów za energię elektryczna nie ominie również gospodarstw domowych dla których koszt energii wzrośnie nawet o 22,3 proc.

Do ceny za energię należy doliczyć jeszcze nieustannie rosnący koszt dostarczenia prądu do budynków. Koszty energii elektrycznej stanowią około 30% wartości rachunków w domach jednorodzinnych a w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej należy szukać najlepszego rozwiązania dla budżetu.

Aby zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najpopularniejszym rozwiązanie jest wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego, która przetworzona przez instalację fotowoltaiczną zmienia się w czystą i darmową energię elektryczną.

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala więc zaoszczędzić na kosztach zakupu prądu i dodatkowo uniezależnia odbiorców od dostawców energii. Prąd wytworzony przez moduły fotowoltaiczne może zasilać wszystkie domowe urządzenia, które do swojego funkcjonowania potrzebują energii elektrycznej.

Rozważając opłacalność instalacji fotowoltaicznych, należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” bezpieczeństwo energetyczne na wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SOLGRO

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu