Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
21/08/2018 - 12:50

Byli zdrowi, udawali chorych. Na ile "przekręcili" sądecki ZUS na lewym L-4?

Po co iść na urlop, kiedy można "trochę pochorować".... ci, którzy wychodzą z takiego założenia wpadli w sidła inspektorów ZUS. Kontrolerzy wzięli pod lupę zwolnienia lekarskie.

Jakie są wyniki kontroli? Inspektorzy sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontrolowali w sumie 1761 osób.

- W 90. przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z powodu niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła ponad 75 tys. złotych - informuje Bożena Bielawska  rzeczniczka  małopolskiego oddziału placówki. Po kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy wydano3,9 tysiąca orzeczeń z czego 354 badane osoby uznano za zdolne do pracy. Kwota cofniętych  zasiłków  chorobowych wyniosła 149,4 tys. złotych - dodaje Bielawska.

Czytaj też Inspektorzy ZUS tropili zdrowych „na chorobowym”. Sądeczanie mają fantazję. Potrafią zaszaleć na L-4!

W wyniku kontroli ZUS może obniżyć podstawę wymiaru wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. W Nowym Sączu skontrolowano 1254 osoby, cofnięto zasiłki na kwotę 848 457,20 zł.

Czytaj też Dobiorą się do skóry zdrowym "chorym", którzy dorabiają na zwolnieniu lekarskim

- Do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia tego roku - przypomina rzeczniczka.- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie, wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. W efekcie  nowosądecki oddział ZUS  obniżył świadczenia chorobowe w 653 przypadkach o kwotę blisko 38,5 tys. złotych.

[email protected] fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020