Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
19/10/2017 - 14:55

Był optymizm i dobre chęci, skończyło się na niczym. Szanse na Mieszkania Plus w Nowym Sączu już pogrzebane?

A zapowiadało się tak optymistycznie. Nowy Sącz był jednym z pierwszych polskich miast, które zgłosiły się do pilotażu rządowego programu Mieszkanie Plus. Tanie bloki pod wynajem chciało budować Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Skończyło się na niczym. Dlaczego?

Kiedy Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rok temu, jako jedyne w Polsce zadeklarowało chęć udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus wszystko wskazywało  na to, że miejska spółka wejdzie do pilotażowego projektu.

Czytaj też Mieszkanie Plus już w Nowym Sączu? Kurp i jego STBS zgłosili się do rządowego programu

Początkowy optymizm i dobre chęci zderzyły się z decyzją Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości czyli operatora programu,  który do pilotażu zakwalifikował tylko samorządy dysponujące gruntami komunalnymi.

- W przeciwieństwie do większości samorządów, zaproponowaliśmy, że  mieszkania zbudujemy na gruntach należących do skarbu państwa. Miasto nie ma działki komunalnej odpowiadającej parametrom programu -mówi prezes  STBS Maciej Kurp.

Czytaj też Program „mieszkanie plus” nakręci lokalny biznes budowlany?

Czy szanse Nowego Sącza na budowę mieszkań plus są pogrzebane? Rządowy program nadal jest na etapie pilotażu, ale kilka miesięcy temu weszła wżycie podpisana przez prezydenta ustawa, która te kwestie reguluje. Jej zapis mówi, że tanie bloki można  budować tylko na gruntach publicznych.

Co dalej?

- Rok temu wysłaliśmy raport, wraz z  licznymi załącznikami,   w tym koncepcję zagospodarowania działki - wyjaśnia Kurp. -  Zrobiliśmy to we własnym zakresie, z wyliczeniem ilości mieszkań, wraz  z kompletną  infrastrukturą towarzyszącą, a więc garażami, parkingami,   zielenią  i miejscami do rekreacji. czyli z tym wszystkim, co się  składa na osiedle mieszkaniowe. Wskazany przez nas teren spełnia wszelkie  kryteria merytoryczne dla realizacji programu.

Od tego czasu zaległa głucha cisza. Jak mówi Kurp, Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie otrzymało jak dotąd żadnych oficjalnych informacji na temat aplikacji do programu. 

[email protected] fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)