Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
15/02/2017 - 15:30

Burzyć czy remontować? Wojewoda o romskiej osadzie w Maszkowicach

Postawione bez zezwolenia domy Romów w osadzie Maszkowicach, które powiatowy inspektor nadzoru budowlanego kazał wyburzyć, jak stały tak stoją. Na razie sprawę mieli urzędnicza machina, do której został teraz zaprzęgnięty wojewoda Józef Pilch.

Po tym, jak nadzór budowlany w Nowym Sączu wydał decyzję o rozbiórce ponad trzydziestu domów znajdujących się na osiedlu romskim w Maszkowicach, wójt gminy Łącko nie tylko od decyzji urzędników się odwołał, ale także poprosił o pomoc wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha. Pilch komentował dziś sprawę w porannej audycji w Radiu Kraków.

Przeczytaj też Domy Cyganów w Maszkowicach do rozbiórki. Będzie z tego afera? 

- W ramach programu MSWiA chcemy pomóc gminie Łącko. Damy radę. Nadzór budowlany podszedł ostro i mocno do tego, że to jest samowolna budowlana. Patrzmy jednak pod kątem użyteczności. Gminie trzeba pomóc. Nie tylko trzeba karać. Z tego nic nie będzie. Problem trzeba rozwiązać.

Jak zdaniem wojewody można wyjść z tej patowej dla łąckiego samorządu sytuacji?

. Gmina musi wystąpić do wojewody o wszczęcie postępowań, żeby to stało się legalne, żeby to wyremontować. Tam ludzie muszą żyć. Chyba że gminę stać na coś nowego. Czekamy na spotkanie. Wtedy ocenimy czy to remontować, czy burzyć i stawiać coś nowego. Mogą też to być kontenery. Jest spotkanie przygotowane u mnie. Będziemy analizować to z nadzorem budowlanym. On ma służyć obywatelom, nie tylko karać. Ma chronić prawo i pomagać.

Przeczytaj też Zamiast rozbiórki domów Cyganów z Maszkowic zacznie się urzędnicza karuzela?

Przypomnijmy, że teraz sprawą nielegalnie postawionych romskich domów w Maszkowicach zajmie się wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli utrzyma nakaz rozbiórki wydany przez powiatowych urzędników, to w świetle przepisów koszty musi ponieść Łącki samorząd, bo to on jest właścicielem terenów, na których znajduje się  cygańska osada.  

Zdaniem wojewody gmina ma szansę na zyskanie dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(ami). fot. J.BDziękujemy za przesłanie błędu