Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
20/08/2018 - 15:50

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju studzi nadzieje na tunel w górze Kicarz

Rząd zabezpieczył 5 milionów złotych na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy długo wyczekiwanej obwodnicy Piwnicznej-Zdroju. Przez serce uzdrowiska przetacza się dziś cały ciężki ruch z transgranicznego odcinka DK-87. Czy za trzy lata zostanie przekierowany do wnętrza Góry Kicarz?

- Była mowa o estakadach, była mowa o tunelu od CPN na Borownicach do mostu na Popradzie, była mowa o obwodnicy na Kokuszce, o obwodnicy na wysokości zakładów produkcji wody mineralnej, ale to wszystko to dopiero pomysły, o których muszą wypowiedzieć się projektanci, którzy przystąpią do przetargu na opracowanie dokumentacji obwodnicy. I to oni najpierw pójdą w teren z geologami i to oni będą wybierali najlepszy wariant  - studzi rozbudzone po zeszłotygodniowych rewelacjach nadzieje mieszkańców gminy burmistrz Zbigniew Janeczek.

O tym, że rząd bierze pod uwagę budowę tunelu pisaliśmy w publikacji Piwniczna: Będzie obwodnica z tunelem pod Górą Kicarz!? Jest kasa na projekt 

Informacje o tym, że ministerstwo infrastruktury rozważa budowę tunelu w Górze Kicarz Janeczek na dziś określa – krótko - mianem gdybania. Poza samym procesem projektowym inwestora, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad administrującą drogą nr 87 czeka też konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Nie zawsze to, co wydaje się najlepsze specom od drogownictwa przypada do gustu samym użytkownikom.

W przypadku budowy obwodnicy cały proces przygotowawczy, do zamknięcia dokumentacji ma potrwać aż trzy lata, do 2021 roku.

Jednocześnie Janeczek nie ukrywa, że tunel pod Górą Kicarz ograniczyłby do minimum uciążliwości związane z funkcjonowaniem tak obciążanej drogi, jaką droga krajowa i zarazem transgraniczna.

 – Cały świat wchodzi w tunele, które najmniej degradują środowisko. Tunele są najbardziej kosztowne i nie są przez to zbyt popularne w naszym kraju. Taki tunel nie przysporzy wizualnie żadnej dodatkowej atrakcji dla Piwnicznej, jaką mogłyby przynieść estakady, ale będzie najlepszym rozwiązaniem. Piękno przyrody nigdy nie idzie w parze z unowocześnianiem przejazdu – przedstawia swój punkt widzenia samorządowiec.

A jak budowa tunelu ma się do trwającej ciągle budowy stacji narciarskiej na stokach Kicarza? Z informacji, którymi na dziś nieoficjalnie dysponuje burmistrz wynika, że tunel powstałby zupełnie z innej strony - wlot usytuowany byłby mniej więcej na wysokości nieczynnego hotelu Koliba i szedłby – już wewnątrz masywu - wzdłuż tutejszej drogi.

Opracowanie koncepcji obwodnicy ma kosztować aż pięć milionów złotych. Obwodnica ma służyć przede wszystkim wycofaniu całego ruchu tirów z centrum stolicy uzdrowiska.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)