Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/09/2012 - 12:12

Burmistrz o lotnisku: sami nie damy rady (Aktualizacja)

- Stary Sącz, Nowy Targ i Tarnów aspirują do utworzenia lotnisk obsługujących regularne połączenia lotnicze - poinformował Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego, podczas wczorajszego (10 wrzesień) seminarium poświęconemu rozwojowi lotnisk w Małopolsce. - Liczymy na sponsorów i wspólny głos samorządów sądeckich gmin. Sami tego nie uciągniemy finansowo, bez dopłat się nie obejdzie, bo są małe szanse na rentowność tego zadania - przyznaje Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu samorządowców, przedstawiciele małopolskich urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, aeroklubów oraz urbaniści.  Organizatorem seminarium było Województwo Małopolskie oraz MPL Kraków-Balice.
W przypadku Starego Sącza wybrana jest już lokalizacja lotniska. To teren niezagospodarowany, o dobrych warunkach nawigacyjnych, w niewielkiej odległości od rynku, przy linii kolejowej. Planowana jest budowa pasa startowego do 1800 metrów, który początkowo będzie miał 1500 m, a następnie zostanie wydłużony. Lotnisko miałoby przyjmować małe samoloty pasażerskie, samoloty prywatne i korporacyjne oraz taksówki powietrzne. 
 Starania w sprawie utworzenia lotniska dla Sądecczyzny podejmowane są od 2005 r. Dokonaliśmy zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Mamy zarezerwowane prawie 130 ha pod lotnisko. to nie jest tak, ze tylko biernie czekamy. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników – powiedział nam Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.  
- Lotnisko nie jest potrzebne tylko Staremu Sączowi, ale całemu regionowi sądeckiemu  tylko wymagałoby dotowania, bo  obecnie tylko dwa lotniska w Polsce są rentowne. Natomiast ekonomiczne oddziaływanie lotniska na cały obszar Sądecczyzny jest istotne, e nasz region jest mocno wykluczony komunikacyjnie. Zabiegamy o realizację i pieniądze, dobrze by było gdyby udało się poszukać sponsorów. Liczę na wspólny głos w tej sprawie wszystkich samorządów. Mamy tez wsparcie w postaci przychylności posła Mariana Cyconia, jednak tylko naszym budzetem tego nie uciągniemy 
– dodał.

Przypomnijmy. Lokalizacje lotnisk w Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie zostały wymienione w "Strategii transportu lotniczego województwa małopolskiego na lata 2008–2030". 
– Tereny południowo-wschodniej Małopolski są dzisiaj wykluczone komunikacyjnie, a nowe lotniska rozwiązałyby te problemy. Lokalne lotniska powinny być partnerem dla krakowskiego portu i uzupełnieniem oferty międzynarodowej Kraków Airport – uważa Ciepiela. 
W czasie seminarium wicemarszałek przedstawił Strategię Transportu Lotniczego Województwa Małopolskiego na lata 2008-2013. Zaznaczył, że nowoczesna sieć transportowa, wsparta przemyślaną i efektywną polityką transportową, stanowi niezbędny wkład w rozwój gospodarczy poszczególnych regionów i całego kraju.
Teraz ruch lotniczy w Małopolsce obsługiwany jest przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach. To jedyne lotnisko w regionie prowadzące regularny ruch lotniczy. Oprócz niego w Małopolsce znajdują się trzy lotniska sportowe o trawiastej nawierzchni: w Łososinie, Nowym Targu oraz Pobiedniku. Ponadto w Strategii Miasta Tarnów , podobnie jak w Starym Sączu, jednym z celów jest budowa lotniska lokalnego. 
Zawarte Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2011-2020 kierunki polityki rozwoju związane z transportem lotniczym zakładają m.in. umocnienie pozycji Krakowa jako nowoczesnego węzła międzynarodowej sieci transportowej, wykreowanie subregionalnych węzłów transportowych oraz ułatwienie dostępu do obszarów o najniższej dostępności w regionie.

Na zdjęciu: lotnisko w Łososinie Dolnej 


Żródło: UWMW, własne
Fot: arch, KB

Dokumenty strategii rozwoju lotniczego dostępne są tu:
 
http://www.malopolskie.pl/Transport/Lotnisko/?id=1752
 






Dziękujemy za przesłanie błędu