Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
12/06/2023 - 18:05

Budują to u nas na potęgę. Wszyscy za tym szaleją [ZDJĘCIA]

To już prawdziwy wysyp wież widokowych w naszym regionie, które jak magnes przyciągają turystów. Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki, w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Teraz buduje się czwarta, na górze Kamionna.

Najazd turystów na  Małopolskę

Ludzie z kraju i zagranicy walą do nas drzwiami i oknami. W 2022 roku region odwiedziło 16,9 mln osób. To wzrost aż 27 proc. względem roku poprzedniego. Żeby jednak bić kolejne rekordy, trzeba inwestować w infrastrukturę. Jednym z takich przedsięwzięć, finansowanych z unijnych pieniędzy przez wojewódzki samorząd, jest  Małopolski Szlak Beskidzki.

Będą dwa nowe, duże schroniska

To  nie tylko turystyczne trasy. Także mała infrastruktura, ale też dwa duże schroniska: na Lubaniu i na Magurze Małastowskiej. W sumie w całym regionie jest blisko 9,5 tysiąca szlaków turystycznych.

Jednym z licznych atrakcji tras pieszych i rowerowych,  przyciągających ludzi jak magnes, są wieże widokowe, które wyrastają jak grzyby po deszczu w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym.

czytaj też Czy wreszcie Sądecczyzna będzie miała swoją żyłę złota? Ryszard Florek ma newsa w sprawie Siedmiu Dolin 

Trzy nowe już stoją,  będzie czwarta

Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na  Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Potem gruchnęła wieść, że będzie czwarta, na górze Kamionna.

czytaj też To może być hit na cały świat. Jak Andrzej Grygiel zbudował w małej Korzennej wielki biznes  

Zapowiedzi już się skonkretyzowały

Na inwestycję  składają się cztery samorządy. Gmina Limanowa i Laskowa oraz Trzciana i Żegocina, gminy położone w powiecie  bocheńskim.

Ponieważ  szczyt góry, na  którym stanie konstrukcja leży na terenie gminy Limanowa, dlatego tamtejszy samorząd pilotuje przedsięwzięcie. Do inwestycji, która  ma w sumie kosztować 1,6 miliona złotych,  dołoży się też wojewódzki samorząd. W  sumie każdy ma  wyłożyć po 320 tysięcy złotych.

Tak ma wyglądać nowa wieża

Wieża widokowa na górze Kamionna którą już można zobaczyć na wizualizacji,  będzie mieć 29 metrów wysokości. Konstrukcję zwieńczy zadaszony taras o powierzchni sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych. Chorzowska firma, która wygrała przetarg ma  postawić wieżę w pół roku.

Już został wykonany pierwszy etap budowy jakim jest  zbrojenie na płycie fundamentowej , a w najbliższym czasie zostaną poczynione kolejne kroki,  mianowicie  zalanie betonem  szalunków – informuje gmina Limanowa.

czytaj też Niedaleko Nowego Sącza będzie nowy turystyczny hit. Poszły w ruch ciężkie maszyny [ZDJĘCIA]

czytaj też Postawią mosty, estakady i wiadukty. Szykuje się niedaleko Sącza wielka inwestycja  

Kamionna, zwana dawniej Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią mierzy ponad  osiemset metrów wysokości.  Jej stoki znajdują się w obrębie miejscowości Żegocina, Rozdziele, Laskowa, Młynne, Makowica i Kamionna. Od zachodu sąsiaduje z Pasierbiecką Górą od wschodu jej stoki opadają do Przełęczy Widoma. ([email protected]) fot. jm, UG Limanowa. UG Żegocina,







Dziękujemy za przesłanie błędu