Budują to u nas, gdzie się tylko da. Wszyscy za tym po prostu szaleją [ZDJĘCIA]
Ludzie z kraju i zagranicy walą do nas drzwiami i oknami. W 2022 roku region odwiedziło 16,9 mln osób. To wzrost aż 27 proc. względem roku poprzedniego. Żeby jednak bić kolejne rekordy, trzeba inwestować w infrastrukturę. Jednym z takich przedsięwzięć, finansowanych z unijnych pieniędzy przez wojewódzki samorząd, jest Małopolski Szlak Beskidzki.
Będą dwa nowe, duże schroniska
To nie tylko turystyczne trasy. Także mała infrastruktura, ale też dwa duże schroniska: na Lubaniu i na Magurze Małastowskiej. W sumie w całym regionie jest blisko 9,5 tysiąca szlaków turystycznych.
Jednym z licznych atrakcji tras pieszych i rowerowych, przyciągających ludzi jak magnes, są wieże widokowe, które wyrastają jak grzyby po deszczu w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym.
Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.
Czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]
Niebawem turyści będą mogli się wspiąć na kolejną platformę widokową na Malniku w Muszynie, w Beskidzie Sądeckim. Mierząca czterdzieści metrów stalowo-drewniana konstrukcja jest już zadaszona. Inwestycja ma być zakończona w czwartym kwartale tego roku.
Czytaj też Jak prezes Fakro Ryszard Florek wyedukował polskich polityków, a teraz podbija Amerykę [WIDEO]
Przedsmakiem widoków, jakie będą się rozpościerać z wieży na Malniku, są zdjęcia ze szczytu przesłane przez naszego czytelnika Arkadiusza Olszaka. Przy dobrej pogodzie, można stamtąd podziwiać nie tylko Beskid Sądeckim ale także Tatry.
Na szybko zapełniającej się liście z wieżami widokowymi w naszym regionie pojawi się jeszcze jedna, na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym.
Czytaj też Pobiliśmy samochodowy rekord. Dobre wieści zaprawione goryczą
Zapowiedzi już się skonkretyzowały
Na inwestycję składają się cztery samorządy. Gmina Limanowa i Laskowa oraz Trzciana i Żegocina, gminy położone w powiecie bocheńskim.
Ponieważ szczyt góry, na którym stanie konstrukcja leży na terenie gminy Limanowa, dlatego tamtejszy samorząd pilotuje przedsięwzięcie. Do inwestycji, która ma w sumie kosztować 1,6 miliona złotych, dołoży się też wojewódzki samorząd. W sumie każdy ma wyłożyć po 320 tysięcy złotych.
Czytaj też Kim jest ta szczęściara z Nowego Sącza, która wygrała samochód od firmy Koral [WIDEO] [ZDJĘCIA]
Tak ma wyglądać nowa wieża
Wieża widokowa na górze Kamionna którą już można zobaczyć na wizualizacji, będzie mieć 29 metrów wysokości. Konstrukcję zwieńczy zadaszony taras o powierzchni sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych. Chorzowska firma, która wygrała przetarg ma postawić wieżę w pół roku.
Czytaj też Fatalny finał podniebnych akrobacji. Nieszczęście dopadło paralotniarkę [ZDJĘCIA]
Już został wykonany pierwszy etap budowy jakim jest zbrojenie na płycie fundamentowej , a w najbliższym czasie zostaną poczynione kolejne kroki, mianowicie zalanie betonem szalunków – informuje gmina Limanowa
Kamionna, zwana dawniej Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią mierzy ponad osiemset metrów wysokości. Jej stoki znajdują się w obrębie miejscowości Żegocina, Rozdziele, Laskowa, Młynne, Makowica i Kamionna. Od zachodu sąsiaduje z Pasierbiecką Górą od wschodu jej stoki opadają do Przełęczy Widoma. (jagie[email protected]) fot. jm, UG Limanowa. UG Żegocina,