Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
23/02/2024 - 20:15

Budują to niedaleko Nowego Sącza na dwunastu hektarach. Takiej inwestycji w Polsce jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Mury już pną się w górę. Na całego wre praca na budowie koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej. Baza zajmie blisko dwanaście hektarów. To pilotażowe przedsięwzięcie. Jeśli się sprawdzi, będzie powielane w wielu innych miejscach w Polsce.

Zyskają na znaczeniu, a miasto może zrobić na tym biznes

Takie korzyści ma przynieść Limanowej nowy batalion piechoty lekkiej 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Blisko dwa lata temu licząca stu pięćdziesięciu żołnierzy forpoczta wprowadziła się do zmodernizowanego dla potrzeb armii skrzydła szkoły przy ulicy Reymonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum. Tymczasowe lokum armia ma wynajmować przez dwa lata, potem wprowadzi się do koszar, których mury już pną się w górę w rejonie ulicy Zygmunta Augusta. Inwestycja ruszyła pięć miesięcy temu.

 Czytaj też Szkło, beton, nowoczesny design. Otworzyli to pod Nowym Sączem. Wewnątrz jest totalny zawrót głowy [WIDEO][ZDJĘCIA] 

Jak będą wyglądać koszary

Na terenie bazy stanie nowoczesny budynek o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych, w którym będzie się mogło szkolić ponad czterystu  żołnierzy. Będzie też garaż na wojskowe pojazdy o powierzchni tysiąca siedmiuset metrów kwadratowych.  W sumie to tysiąc siedemset metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.  Jak będą wyglądać koszary? Na razie można to zobaczyć na wizualizacji.

 Czytaj też Wielkie inwestycje nad Jeziorem Rożnowskim. Co buduje znany sądecki biznesmen w Gródku Nad Dunajcem

Jak to jest z finansowaniem tej inwestycji?

Przypomnijmy, że dwa lata temu  została przypieczętowana umowa między stronami tego przedsięwzięcia czyli miastem, resortem obrony oraz Polskim Funduszem Rozwoju.  

Formalnie inwestorem jest spółka LimWot, zawiązana przez miasto z Polskim Funduszem Rozwoju. Samorząd jest udziałowcem większościowym, z wkładem w postaci kilkunastu działek. Wartość tego niepieniężnego wkładu miasto szacuje na sto dwadzieścia  tysięcy złotych. Kosz całości inwestycji to  ponad siedemdziesiąt trzy miliony złotych.  Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko obiekt wykupi, łącznie z terenem. Nastąpi to w ratach, w ciągu dwudziestu lat.

Kosz całości inwestycji to ponad 73 miliony złotych. Budowa koszar dla terytorialsów w Limanowej to pilotażowe przedsięwzięcie, które – jeśli się sprawdzi - będzie powielane w wielu innych miejscach w Polsce.

Czytaj też Takiego sądeckiego osiedla jeszcze nikt nie wybudował [ZDJĘCIA]

Czytaj też Stalowe pale w korycie Dunajca. Już się buduje nowy kolejowy most w Nowym Sączu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Koszary dla tysiąca żołnierzy

Limanowski batalion będzie obejmował swoim zasięgiem cztery powiaty, poza limanowskim także myślenicki, nowotarski i tatrzański. W jego skład wejdą cztery kompanie, sprofilowane na tak zwaną specjalizację górską. To dlatego poza przygotowaniem do obrony, terytorialsi są szkoleni do współpracy z górskim i tatrzańskim ochotniczym pogotowiem ratunkowym. W koszarach ma stacjonować  sześciuset  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pięćdziesięciu  żołnierzy zawodowych. ([email protected]) fot. UM Limanowa.

Tak się budują koszary dla terytorialsów w Limanowej
Baza zajmie blisko dwanaście hektarów


Dziękujemy za przesłanie błędu