Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/05/2015 - 07:55

Budownictwo ekologiczne przyszłością inwestycji publicznych?

Jak budować budynki publiczne nie tylko energooszczędne, ale też przyjazne środowisku i przyjazne użytkownikowi. Jaką rolę w projektowaniu i wykonywaniu zielonych budynków mogą spełniać zamówienia publiczne i zrównoważone certyfikacje? Czego jeszcze możemy nauczyć się od najbardziej rozwiniętych państw UE? Na te pytania szukali odpowiedzi goście debaty Budownictwo ekologiczne jako przyszłość inwestycji publicznych – wyzwania, doświadczenia, przykłady", który odbył się podczas podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, zorganizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Jak budować budynki publiczne nie tylko energooszczędne, ale też przyjazne środowisku i przyjazne użytkownikowi. Jaką rolę w projektowaniu i wykonywaniu zielonych budynków mogą spełniać zamówienia publiczne i zrównoważone certyfikacje? Czego jeszcze możemy nauczyć się od najbardziej rozwiniętych państw UE? Na te pytania szukali odpowiedzi goście debaty Budownictwo ekologiczne jako przyszłość inwestycji publicznych – wyzwania, doświadczenia, przykłady.

Łukasz Bliski Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii zapytany o kwestie finansowania budynków ekologicznych w samorządach ocenił, że w tej chwili mamy nadpodaż pieniędzy tak z regionalnych programów operacyjnych jak i innych programów unijnych. Prezes Bliski apelował także by wspierać polskie technologie. – Dotychczas zbyt często kupowaliśmy gotowe instalacje z Zachodu, lub tanie chińskie rozwiązania, których jakość była wątpliwa – przekonywał prezes Bliski.

Wiesław Bury Prezes Zarządu Regionalnego Centrum Administracyjnego Małopolska, powiedział, że budownictwo ekologiczne łączy w sobie niskie koszty społeczne i niskie nakłady finansowe. W ocenie Prezesa RCAM, budynek Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie będzie miał 8 proc. stopy zwrotu. W jego opinii najistotniejszym rozwiązanie zastosowanym w gmachu jest trigeneracja czyli wytwarzanie energii cieplnej, elektrycznej oraz wody lodowej, mające na celu zmniejszenie ilości i kosztu energii pierwotnej niezbędnej do wytworzenia każdej z tych form energii odrębnie. 
Jak przekonywał Wiesław Bury, „sztuczna ekologia” czyli zielona energetyka prowadzona przez Niemcy prowadzi w ślepy zaułek. – Jestem zwolennikiem wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, ale tylko w sytuacjach gdy jest to ekonomicznie uzasadnione – mówił. Według Prezesa Burego najmniejszym problemem przy projektach ekologicznych są źródła finansowania, bowiem jeśli jest to inwestycja przemyślana, skalkulowana ekologicznie, to pieniądze da się uzyskać.

Zdaniem Adama Chyba, Członka Zarządu SEPO Led przy projektowaniu budynków publicznych samorządy powinny brać pod uwagę niskie koszty eksploatacji od samego początku. – Możemy to zapewnić stosując jedynie rozwiązania ekologiczne – mówił Prezes Chyba. W opinii przedstawiciela SEPO, głównym ograniczeniem dla rozwiązań ekologicznych jest mentalność. - W powszechnej opinii bowiem, technologie ekologiczne, są bardzo drogie, a ponadto nieefektywne- – przekonywał prezes SEPO.

Bartłomiej Kisielewski, Architekt w Horizone Studio mówiąc o zaangażowaniu w konkurs na projekt Ratusza Marszałkowskiego podkreślił, że po raz pierwszy jego firma zetknęła się z projektem, w którym główny nacisk był położony na rozwiązania ekologiczne. Nawiązując do miękkich aspektów ekologicznych, Kisielewski, twierdził, że są one zawsze brane pod uwagę. – Na przykład odpowiednie rozwiązania dotyczące światła, które po pierwsze zwiększają komfort pracowników, a po drugie ograniczają zużycie energii.

Jacek Zalewski Dyrektor Krakowskiego Biura Arup apelował by przy projektowaniu domów, czy gmachów publicznych, brać pod uwagę możliwie szerokie scenariusze co do użytkowania ich w przyszłości. – Mam nadzieję, że certyfikacja spowoduje, ze najniższa cena nie będzie jedynym kryterium przy realizowaniu budynków – powiedział Zalewski.

BOS
Fot: Forum Ekonomiczne











Dziękujemy za przesłanie błędu