Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
15/09/2023 - 11:15

Budowa gigant niedaleko Sącza. Takiej inwestycji na dwunastu hektarach jeszcze u nas nie było [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA]

Zapowiedzi stały się faktem. Ruszyła budowa koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej. To inwestycja gigant. Wojskowy kompleks zajmie blisko dwanaście hektarów.

Zyskają na znaczeniu, a miasto może zrobić na tym biznes

Takie korzyści ma przynieść Limanowej nowy batalion piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad rok temu licząca stu pięćdziesięciu żołnierzy forpoczta wprowadziła się do zmodernizowanego dla potrzeb armii skrzydła szkoły przy ulicy Reymonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum. Tymczasowe lokum armia ma wynajmować przez dwa lata, potem wprowadzi się do koszar w rejonie ulicy Zygmunta Augusta. 

Czytaj też Aż trudno w to uwierzyć! Nowy Sącz trafił na podium strasznej, czarnej listy 

Koszary dla limanowskich terytorialsów zajmą dwanaście hektarów

Budowa, gigantycznego kompleksu, który w sumie zajmie powierzchnię dwunastu hektarów, już ruszyła. Z ziemi wynurzyły się pierwsze fundamenty.   

Na terenie koszar stanie nowoczesny budynek o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych, w którym będzie się mogło szkolić ponad czterystu  żołnierzy. Będzie też garaż na wojskowe pojazdy o powierzchni tysiąca siedmiuset metrów kwadratowych.  W sumie to tysiąc siedemset metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.  

Czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Kto płaci za tę gigantyczną inwestycję

Przypomnijmy, że z końcem ubiegłego roku została przypieczętowana umowa między stronami tego przedsięwzięcia czyli miastem, resortem obrony oraz Polskim Funduszem Rozwoju.  

Formalnie inwestorem jest spółka LimWot, zawiązana przez miasto z Polskim Funduszem Rozwoju. Samorząd jest udziałowcem większościowym, z wkładem w postaci kilkunastu działek. Wartość tego niepieniężnego wkładu miasto szacuje na sto dwadzieścia  tysięcy złotych. Kosz całości inwestycji to  ponad siedemdziesiąt trzy miliony złotych.  Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko obiekt wykupi, łącznie z terenem.  Nastąpi to w ratach, w ciągu dwudziestu lat.

Czytaj też Czy jest się czego bać? Chcą budować niedaleko Nowego Sącza małą elektrownię atomową

Pilotaż za  ponad 73 miliony

Kosz całości inwestycji to ponad 73 miliony złotych. Budowa koszar dla terytorialsów w Limanowej to pilotażowe przedsięwzięcie, które – jeśli się sprawdzi - będzie powielane w wielu innych miejscach w Polsce.

Czytaj też Zrobili pod Nowym Sączem internat dla uczniów na full wypas [ZDJĘCIA]

Limanowski batalion będzie obejmował swoim zasięgiem cztery powiaty, poza limanowskim także   myślenicki, nowotarski i tatrzański. W jego skład wejdą cztery kompanie, sprofilowane na tak zwaną specjalizację górską. To dlatego poza przygotowaniem do obrony, terytorialsi są szkoleni do współpracy z górskim i tatrzańskim ochotniczym pogotowiem ratunkowym. W koszarach ma stacjonować  sześciuset  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pięćdziesięciu  żołnierzy zawodowych. [email protected]) fot. UM Limanowa.

Jak będzie wygląda wojskowa baza? Można to zobaczyć na wizualizacji. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu