Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
02/04/2021 - 09:45

Branżowa tarcza antykryzysowa zostaje rozszerzona. Kolejne firmy dostaną pomoc

Zwolnienie ze składki ZUS, świadczenie postojowe, dotacja dla mikro i małych firm oraz dopłata do wynagrodzeń pracowników – to rządowa pomoc na kolejne miesiące, która trafi do przedsiębiorców objętych obecnie obostrzeniami. Wsparcie obejmie między innymi salony kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane oraz firmy prowadzące detaliczny handel w galeriach handlowych.

- Strategia wspierania polskich firm i miejsc pracy jest dobrze przemyślana – mówi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, którego resort przygotował najnowszy pakiet pomocy dla firm.

Szef resortu rozwoju Jarosław Gowin i premierem Mateuszem Morawieckim przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej szczegóły instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców na kolejne miesiące. Dotychczasowa pomoc zostanie rozciągnięta  na kilkanaście dodatkowych branż, a jej wartość wyniesie około 10 mld zł. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm, zatrudniających ok. 1,4 mln osób.

Pandemia nie odpuszcza, dlatego uruchamiamy kolejny pakiet wsparcia– powiedział premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej. 

Premier podkreślił, że od początku walki z gospodarczymi skutkami pandemii najważniejszym celem rządu jest ochrona miejsc pracy. - Skuteczność tych starań pokazują najnowsze badania Eurostatu, z których wynika, że Polska ma obecnie najmniejszy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej– mówił szef rządu. 

Podsumowując rok działań rządu na rzecz ratowania polskiej gospodarki, minister Gowin zaznaczył, że warto w tej ocenie oprzeć się również na tym, jak spostrzegają nas inne państwa. - Polska powszechnie wskazywana jest jako kraj, który odniósł ogromny sukces, jeżeli chodzi o minimalizowanie gospodarczych skutków pandemii. Kondycja polskiej gospodarki na tle globalnych procesów makroekonomicznych jest bardzo mocna– powiedział wicepremier.

Jak poinformował resort rozwoju, najnowsza pomoc będzie nowelizacją rozporządzenia i będzie już trzecim pakietem osłonowym przyznanym przez rząd poprzez przedłużenie pomocy z tarczy branżowej. Wsparcie jest skierowane do firm najbardziej obecnie poszkodowanych w wyniku obostrzeń sanitarnych i ma zapobiec utracie przez nie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pomoc jest skierowana do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. Instrumenty wsparcia mają być rozszerzone o kilkanaście kodów PKD, w tym:

 • Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • Transport lotniczy pasażerski
 • Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
 • Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
 • Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne

Dodając do tego wcześniejszą pomoc dla branż objętych wsparciem z tarczy branżowej i jej dwóch rozporządzeń pomocowych, pomoc obejmie ponad 60 kodów PKD.

Najnowszy pakiet pomocowy będzie przyznany za dwa miesiące – marzec i kwiecień, a nowelizacja rozporządzenia obejmie jednocześnie  te dwa miesiące. Na wsparcie dla firm za marzec rząd przeznaczy ok. 3 mld zł, a na pomoc za kwiecień ok. 7 mld zł. 

Wartość wsparcia na kwiecień będzie znacznie wyższa, co wynika z tego, że obejmie dodatkowo nowe branże. Firmy ujęte w nowelizacji rozporządzenia będą mogły skorzystać z dopłat na utrzymanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez trzy kolejne miesiące (po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez trzy miesiące).

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to:

zwolnienie ze składek ZUS za określone miesiące – płatnicy składek nie muszą opłacać składek ubezpieczeniowych za siebie ani za zatrudnionych ubezpieczonych, a w przypadku ich opłacenia, składki są im zwrócone,

 • świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – świadczenie wynosi każdorazowo 2080 zł i jest przyznawane co miesiąc,
 • dotacja do 5 tys. zł – mikro- i mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności,
 • dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników – świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba także wykazać spadek przychodów na poziomie 40 proc. w odpowiednim okresie porównawczym, co do zasady r/r albo m/m.

Jak informuje ministerstwo rozwoju, do tej pory na wsparcie polskiej gospodarki w czasach pandemii rząd przeznaczył bezprecedensową sumę już ponad 200 mld zł. To ok. 9 proc. polskiego PKB. Stawia to nasze państwo w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem stosunku pomocy do wielkości gospodarki. To więcej niż trzy budżety roczne na obronę narodową. 

Na samą pomoc branżową od 1 października 2020 roku przeznaczono na ten cel w różnych formach wsparcia ok. 50 mld zł. (jm) fot.JBDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020