Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
25/03/2015 - 00:01

Brainville: Sąd zabezpieczył majątek i ustanowił nadzorcę

Sądeckie Miasteczko Multimedialne w opałach! Sąd Rejonowy w Nowym Sączu postanowił zabezpieczyć majątek spółki i ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego. Firmy, które utrzymują, że Miasteczko jest im winne pieniądze, tłumaczą to tak: obawiamy się, że własność spółki zostanie „uszczuplona”, a tym samym nie będziemy mogli odzyskać około 3 mln zł, które nam się należą.
Dotarły do nas niepokojące wieści na temat właściciela jednego z największych biurowców w Nowym Sączu: MMC Brainville, czyli niedoszłej „Sądeckiej Doliny Krzemowej”. Wszystko przez pozew o wypłatę 3 mln zł na rzecz firmy, która budowała go dla tej spółki.
Po interwencji firm, które budowały ten obiekt, a teraz domagają się od inwestora zapłaty, sąd zdecydował, że majątku spółki przypilnuje teraz wyznaczony nadzorca.

- Sąd Rejonowy w Nowym Sączu przychylił się do mojego wniosku i postanowił zabezpieczyć majątek Miasteczka Multimedialnego Sp. z o.o. w Nowym Sączu poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Zadaniem nadzorcy będzie ustalenie majątku dłużnika i objęcie go nadzorem aby zapobiec jego uszczupleniu – potwierdza adwokat Andrzej Krzyk, pełnomocnik konsorcjum Cerbud – Pietras.

Posiedzenie w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu odbyło się za zamkniętymi drzwiami:


Przypomnijmy, że w styczniu wierzyciele Miasteczka Multimedialnego, czyli konsorcjum firm Cerbud i Pietras, czyli były główny wykonawca budowy obiektu na nowosądeckim Zabełczu, po rozwiązaniu z nimi umowy przez inwestora, złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka, obejmującej likwidację majątku spółki.

Gdy o tym napisaliśmy Miasteczko Multimedialne wydało specjalne oświadczenie (dostępne tu) i zapowiedziało, że będzie domagać się zadośćuczynienia za "wyrządzone szkody wizerunkowe”.
Teraz czekamy na komentarz spółki na temat ostatnich decyzji sądu. Prawnik reprezentujący jej interesy nie odebrał telefonu. Dotychczasowy rzecznik prasowy Miasteczka poinformował nas, że od marca już w spółce nie pracuje. Ze strony internetowej znikł również kontakt do jego następcy. Do wiceprezesa zarządu, Tadeusza Węgrzyńskiego, dodzwoniła się natomiast Gazeta Krakowska, ale ten nie miał zbyt wiele do powiedzenia:  "Spółka nie ma żadnych informacji w tej sprawie"- oświadczył, choć decyzja sądu zapadła, jak ustaliliśmy, już 18 marca.

Jeśli do czerwca tego roku inwestor nie rozliczy się z unijnych dotacji może mieć ogromne problemy. Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która finansuje budowę sądeckiego parku technologicznego MMC Brainville ( unijna dotacja wyniosła ponad 100 mln zł) powiedział nam:
„Według aktualnego brzmienia umowy, okres kwalifikowalności wydatków, a tym samym zakończenia realizacji projektu przypada na 30 czerwca tego roku. Dotychczas wypłacono beneficjentowi ok. 77 procent środków. W projekcie toczą się postępowania dotyczące zakupu wyposażenia do Parku. (...) Konsekwencje wobec beneficjenta z tytułu niezrealizowania w terminie projektu będzie można wyciągać dopiero, gdy nie dotrzyma terminu wynikającego z umowy. Gdyby się tak stało, PARP przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia umowy i żądania zwrotu dotychczas wypłaconych środków, czyli wezwanie do zwrotu. Jeśli zwrot nie nastąpi w terminie 14 dni od otrzymania wezwania, PARP wydaje decyzję administracyjną nakazująca zwrot dotychczas wypłaconych środków. W razie niedokonania zwrotu przez beneficjenta, następuje skierowanie sprawy do przymusowego odzyskania środków na podstawie przepisów o egzekucji w administracji".

*** Warto wiedzieć:
Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 6 ustawy, sąd ogłaszając upadłość dłużnika w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznacza syndyka, nadzorcę sądowego lub zarządcę w zależności od wybranego sposobu prowadzenia postępowania. Powołanie nadzorcy lub zarządcy ma miejsce w przypadku ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu.

Bogumił Storch
Fot: BOS
 






Dziękujemy za przesłanie błędu