Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
07/03/2023 - 07:50

Bon turystyczny tylko do końca marca. Korzyści dla wszystkich dzieci i przedsiębiorców z Małopolski

Bon turystyczny, którym można zapłacić lub przynajmniej dofinansować wypoczynek dzieci i młodzieży traci ważność z końcem marca br. Tymczasem wciąż nie aktywowano go na co ósme uprawnione dziecko. Można nim zapłacić choćby wakacyjny wyjazd dziecka.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego są tymi, którzy zyskali najwięcej dzięki bonom. Rodzice i opiekunowie tej  formie zapłacili za usługi o wartości ponad 633 mln zł.

Bon turystyczny: można zapłacić zaliczkowo byle do końca marca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), na którego stronie dokonuje się rejestracji w celu pozyskania i korzystania z bonu turystycznego przypomina rodzicom, że jeśli do końca tego miesiąca nie wykorzystają dotacji do wypoczynku dzieci i młodzieży zawartej w bonie, pieniądza przepadną.

Jest to istotne, bo dotychczas z możliwości jakie daje bon turystyczny skorzystało zaledwie 87 proc. uprawnionych, a z tego grona tylko dwie trzecie wykorzystały dofinansowanie w całości. Tymczasem bonem można płacić wiele razy – do wyczerpania limitu – w tym zaliczkowo na przykład już teraz zarezerwować wakacyjny wyjazd dziecka na kolonie czy obóz.

Jak wykorzystać bon turystyczny nim straci ważność

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.
Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Można nim opłacić m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.


Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Gdzie składać wniosek o dofinansowanie wypoczynku dzieci

Bon otrzyma rodzić po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.


Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie  Polskiej Organizacji Turystycznej. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. 

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy samo aktywowanie bonu, należy jeszcze dokonać nim opłaty przed końcem marca. (z.bis[email protected]) fpt.archiwum Szkoły Podstawowej w RytrzeDziękujemy za przesłanie błędu