Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
01/10/2021 - 11:35

Biznes na bakier z prawem? Wzięli pod lupę influencerów. Mogą mieć problem

Ich profile w mediach społecznościowych obserwują miliony internautów. Najsłynniejsi polscy influencerzy, robią na tym biznes. Ich rozpoznawalność przyciąga firmy, które w zamian za okrągłą sumkę promują swoje produkty. Te interesy trafiły teraz pod lupę Urzędu Ochrony i Konkurencji Konsumentów, który zbada czy nie dochodzi do łamania przepisów dotyczących kryptoreklamy. Grożą za to idące w miliony kary.

Popularny youtuber zachęcający do korzystania z gry na telefon, blogerka zachwalająca firmę sprzedającą samochody, instagramerka promująca w swoich wpisach napój - tak kooperują ze znanymi markami najbardziej  wzięci influencerzy.

Na jakich zasadach się to odbywa i czy tego rodzaju treści na portalach społecznościowych są wyraźnie oznaczane jako reklamowe lub sponsorowane? Związki internetowych influencerów z markami trafiły pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Chodzi o przypadki naruszania przez twórców i reklamodawców przepisów dotyczących kryptoreklamy. Postępowanie toczy się w sprawie i nie dotyczy konkretnych influencerów – wyjaśnia szef Urzędu Tomasz Chróstny.

Wobec gwałtownie rosnącego rynku usług reklamowych oferowanych przez influencerów działających w social mediach i stosowanej przez nich kryptoreklamy konieczne jest przyjrzenie się zasadom ich współpracy z markami i agencjami reklamowymi, a także weryfikacja przejrzystości i transparentności przekazu dla innych użytkowników sieci - uzasadnia swe kroki UOKiK.

- Z przeprowadzonego przez nas rozeznania wynika, że wiele treści o charakterze handlowym na profilach influencerów na Instagramie, Youtubie, Facebooku czy w innych social mediach nie jest w ogóle oznaczanych jako reklama. Inne są oznaczane niewystarczająco, np. jedynie poprzez hasztag #ad, który dla polskiego internauty może być niezrozumiały – stwierdza Chróstny.

Te niejasności oznaczają kłopoty z prawem, bo odpłatna promocja produktów lub usług bez wyraźnego oznaczenia, że są to treści sponsorowane, narusza zakaz kryptoreklamy i może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową, a w niektórych przypadkach również czyn nieuczciwej konkurencji. Dotyczy to nie tylko tradycyjnych mediów, ale także wszystkich innych platform, w tym coraz bardziej popularnych portali społecznościowych.

- Brylujący w social mediach influencerzy mają ogromny wpływ na internautów, szczególnie młodych. Jeśli zachwalają jakiś produkt, jest duża szansa, że fani będą chcieli ich naśladować i go kupić. Sytuacja gdy influencer otrzymał za swój wpis wynagrodzenie, ale sprawia wrażenie, że dzieli się prywatną opinią, jest zwyczajnie nieuczciwa. Sponsoring należy przy tym rozumieć szeroko – zapłatą nie muszą być pieniądze, może to być inna korzyść np. wycieczka, czy testowanie luksusowych produktów. O wszystkich tego typu sytuacjach czytelnicy, słuchacze czy widzowie powinni być wyraźnie poinformowani – wskazuje Chróstny. ([email protected] ) fot. Unsplash






Dziękujemy za przesłanie błędu