Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/04/2023 - 13:00

Biedronka planuje ekspansję mniejszych sklepów, prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!

Mniejsze sklepy z logo Biedronki mają wkrótce uzupełnić sieć jednego z dwóch największych dyskontów działających w Polsce. To szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy dysponują lokalem i kapitałem na zainwestowanie w sklep, ale wolą bezpieczniejszy biznes pod znanym logo niż ryzyko w całkowicie własne przedsięwzięcie.

Biedronka planuje ekspansję poprzez mniejsze sklepy prowadzone przez polskich przedsiębiorców. Dowiedz się więcej o nowym modelu współpracy

Sieć sklepów Biedronki liczy już ponad 3,3 tys. placówek. Portugalski właściciel Jeronimo Martins jeszcze przed pandemią zapowiadał program rozwoju sieci w modelu franczyzowym lub agencyjnym.

W mniejszych miejscowościach i na osiedlach - mniejsze sklepy

To nic nowego na rynku. Na skalowanie swojego biznesu do mniejszych rozmiarów od dawna decydują się takie sieci Jak Carrefour czy Auchan. Na przykład poza hipermarketami Auchan uruchamia mniejsze supermarkety lub osiedlowe placówki pod nazwą Moje Auchan.

Takie mniejsze sklepy, korzystające z marki potentata prowadzone są przeważnie przez polskich przedsiębiorców w modelu agencyjnym, rzadziej franczyzowym. Powstają głównie tam gdzie potencjał sprzedażowy jest na tyle niewielki, że ryzykowne byłoby lokowanie typowej placówki, w standardowym wymiarze, natomiast są klienci ceniący markę, ale często rezygnujący z robienia zakupów w jej sklepach ze względu na odległość, kłopoty z zaparkowaniem itp.

Także Biedronka w 2020 roku przystąpiła do takiego skalowania biznesu, podkreślając że może on być bardzo korzystny także dla lokalnych przedsiębiorców. Często jest to propozycja nie do odrzucenia, bo pojawienie się dużej Biedronki czy Lidla w okolicy sprawia, że nawet duże sklepy polskich kupców zaczynają mieć kłopoty z osiąganiem zysków – często są zamykane więc, jeśli wręcz nie bankrutują.

Biedronka: mniejszy format, duży biznes

Biedronka bardziej chciała stawiać na franczyzę, ale rynek nieco inaczej zweryfikował jej plany. Przede wszystkim pokrzyżowała je pandemia koronawirusa. Ostatecznie obecnie funkcjonują tylko 3 sklepy w modelu franczyzowym i ok. 100 w formie agencyjnej.

Jednak jak powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Przemysław Jurowicz, dyrektor ds. zarządzania nieruchomościami w sieci Biedronka, sieć planuje w 2023 roku otworzyć kilkanaście sklepów w formie agencyjnej.

Tak naprawdę jednak wciąż szuka najlepszego modelu, bo ponowić akcję promocyjną adresowaną do polskich przedsiębiorców na dużo większą skalę. Skalowanie biznesu pod marką Biedronki jest bowiem jednym z najważniejszych celów Jeronimo Martinsa na najbliższe lata. ([email protected]) fot.ES  Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu