Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
31/03/2014 - 12:17

Bezrobotni nie garną się do ładowania nieczystości

Niezależnie od ukończonego typu szkoły bezrobotni absolwenci najmniej zainteresowani są podjęciem pracy przy...ładowaniu nieczystości. Wśród kończących licea ogólnokształcące chęć podjęcia takiej pracy zadeklarowało jedynie 1 proc. badanych – takie wnioski znajdziemy w najnowszej publikacji z serii "Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji".
Od 1999 do połowy 2013 r. w powiatowych urzędach pracy (PUP) zlokalizowanych w Małopolsce (w tym w Nowym Sączu) zarejestrowało się prawie 280 tys. absolwentów. Kim są i jak wygląda ich sytuacja na rynku pracy?
Nie od dziś wiadomo, że dobre wykształcenie może pomóc osiągnąć sukces na rynku pracy. Ale dobre, to znaczy jakie? Wybrać uczelnię wyższą, czy może szkołę zawodową? Czym kierować się, by nie trafić do rejestru powiatowego urzędu pracy?
Przez ostatnie 12 lat liczba opuszczających mury małopolskich uczelni wyższych wzrosła ponad dwukrotnie. W 2000 r. takich osób było nieco ponad 22,3 tys., a już w 2012 r. to prawie 56 tys. Można wskazać czynniki zwiększające szanse na szybsze znalezienie pracy. Są nimi: wyższe wykształcenie, płeć (mężczyzna) i kierunek kształcenia.
Z raportu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji" wynika, że osoby z dyplomem szkoły wyższej są wciąż w lepszej sytuacji na rynku pracy niż te z wykształceniem średnim zawodowym. Kariera tych pierwszych jest bardziej stabilna, a zatrudnienie znajdują zazwyczaj przed upływem 3 miesięcy od dnia rejestracji w powiatowym urzędzie pracy (PUP).
Niezależnie od wykształcenia i rodzaju ukończonej szkoły największą grupę zarejestrowanych w PUP absolwentów stanowią osoby zaliczane do kategorii powracających bezrobotnych, pozostających pod opieką urzędu ponad dwa lata.
Wśród absolwentów kończących średnie szkoły zawodowe w najlepszej sytuacji na rynku pracy są... technicy wsparcia informatycznego i technicznego. Szybciej niż inni znajdują pracę i rzadko wracają do rejestru PUP. Ich niezachwiana pozycja może być uwarunkowana przez stale rozwijające się społeczeństwo informacyjne.
W raporcie podkreślono, że w obecnych czasach maleje zapotrzebowanie na zawody, których praca związana jest bezpośrednio z rękodziełem. Sytuacja ta dotyczy głównie profesji krawca, kuśnierza, czy  na przykład kapelusznika. Analizując sytuację specjalistów ds. zdrowia widać, że małopolski rynek pracy przesycony jest fizjoterapeutami oraz pielęgniarkami bez specjalizacji lub w trakcie jej robienia. Natomiast większych problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć specjaliści weterynarze czy też dentyści, co potwierdza mały odsetek osób zarejestrowanych w PUP.
***
Raport powstał na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji, na podstawie danych pozyskanych z 21 powiatowych urzędów pracy w Małopolsce.


BOS
Fot: arch
Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy
 






Dziękujemy za przesłanie błędu